| anonim_4396 a întrebat:

acum 3 luni am avut o bubita mica pe pleoapa de jos a ochiului. Nu am luat-o in considerare fiindca era mica iar peste 1 saptamana mi-a trecut (asta credeam) pana luna trecuta cand am observat ca s-a umflat (nu se observa dar se simte ) iar azi ma doare ochiul crying ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Urciorul (orgeletul) reprezinta o boala infectioasa a glandelor sebacee localizate la nivelul ochilor. Acesta se manifesta sub forma de umflatura dureroasa, instalata pe pleoapa superioara sau pe pleoapa inferioara.

In numite conditii, glandele sebacee situate la baza foliculului pilos al genelor se infecteaza si astfel apar abcesul, durerea, secretii purulente, iar uneori se formeaza o crusta. Urciorul este, de obicei, o formatiune externa, vizibila cu ochiul liber. Totusi, uneori se poate localiza in interiorul pleoapei.

Cum recunosti urciorul?

Urciorul extern apare ca o umflatura pe pleoapa. Treptat, se transforma intr-un abces rosu, dureros, are un mic punct galbui in zona de maxima tumefiere, poate sa supureze si ii ia cateva zile pana incepe sa se retraga. In general, urciorul extern are viata scurta si se vindeca de la sine.

Urciorul intern, localizat in interiorul pleoapei, este mai greu de tratat si, de cele mai multe ori, necesita interventia medicului. Acesta poate sa dispara complet o data cu vindecarea infectiei, insa pote sa lase in urma un chist sau nodul plin cu lichid care nu va disparea, fiind nevoie de un chiuretaj.

Atentie! Nu confunda urciorul cu alta umflatura ce poate sa apara tot in regiunea pleoapelor, chalazionul. Spre deosebire de urcior, acesta este mai putin dureros, este mai mare si, de cele mai multe ori, este localizat pe pleoapa superioara.

Chalazionul este, de fapt, un chist cauzat de inflmarea glandei sebacee, se vindeca in cateva luni daca se intervine medical, iar daca este lasat sa se vindece de la sine, poate dura cativa ani.

Atat urciorul, cat si chalazionul, nu afecteaza globul ocular si nici vederea. Pot sa apara la orice varsta si au tendinta de recidiva.

De ce apare urciorul?

Infectia este cauzata de stafilococul auriu, o bacterie ce salasuieste in mod normal pe piele. Suprafata corpului nostru este acoperita cu milioane de bacterii prietenoase ce coexista cu suratele lor cu potential patogen.

In anumite conditii, cele din urma se inmultesc peste masura, le domina pe cele inofensive si ataca pielea. In plus, urciorul apare mai ales in sezonul cald, fiind favorizat de transpiratie, poluare, igiena necorespunzatoare a fetei, aplicarea machiajului, purtarea lentilelor de contact sau de existenta anterioara a unor infectii oculare cronice.

De cealalta parte, chalazionul apare din pricina blocarii cailor glandei sebcee care transporta, in mod normal o substanta grasa ce intra in componenta lacrimilor pentru a preveni evporarea acestora. Atunci cand aceasta substanta este blocata pe canal, sistemul imunitar intra in alerta si astfel apare inflamatia.

Tratament

Urciorul se trateaza cu ajutorul unor comprese reci aplicate pe pleoapa, pentru a atenua inflamatia. Cand incepe sa supureze, se recomanda compresele calde, care grabesc eliminarea puroiului.

Daca apar complicatii, este recomandat sa nu se intervina asupra abcesului. Numai medicul poate sa opereze o mica incizie pentru a ajuta eliminarea completa a puroiului.

Pe langa toate acestea, local se aplica un unguent oftalmic cu antibiotic. Si nu in ultimul rand, se impune respectarea cu strictete a regulilor de igiena in zona afectata.

3 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Nu-ti face griji, si eu am avut de mai multe ori, vor disparea cu timpul, dar daca te deranjeaja du-te la farmacie si-ti vor da niste picaturi.

| qwerty101010 a răspuns:

Este un ulcior. Mergi la farmacie si iti vor da ceva sa iti treaca. Funda?

| alexmyhay95 a răspuns:

Asta e ulceor intreabati parinti

app nu ma vei crede dar se trateaza cu pipi

da stiu ca e scarbostrebuie sa umezesti un pic locul unde te doare si o sa scapi repede de el daca nu iti trece durerea in 2 zile du-te la doctora