| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Acum 2 luni, mi-a apărut o mică umflătură minusculă sub ochi, la pleoapa inferioară. Nu m-a durut, n-am avut niciun simptom, așa că am ignorat.
Ieri, mi-a mai ieșit o altă umflătură minusculă de genul, la același ochi, în aceeași zonă, tot în pleoapa inferioară. Aceasta spre deosebire de prima, doare destul de tare la atingere, însă dacă nu o ating nu am nici o problemă. Toată seara ochiul stâng mi-a fost umed, iar dacă trăgeam puțin de pleoapa ca să văd ceva nu se vedea nimic, decât pleoapa de un roșu aprins. Pleoapa de la ochiul drept, sănătos, e roză, deci, ceva e neînregulă.
Țin să menționez că umflătura nu se poate vedea absolut deloc cu ochiul liber, nici eu în oglindă nu pot vedea, nici soțul meu nu a observat nimic. Ceva dubios se simte atunci când ating sub ochi, în zona pleoapei inferioare.
De dimineață, atunci când m-am trezit, aveam ochiul stâng lipit. L-am mișcat puțin și am reusit să îl deschid, dar era plin de cojițe galbene tari, pe care le-am îndepărtat atunci când m-am spălat pe față.
Nu știu ce am, de aceea vă cer vouă ajutorul, fiindcă de pe internet nu am reușit să-mi fac nici o idee. Ulciorul am auzit că se duce într-o săptămână, dar prima umflătură nedureroasă și inofensivă în prezent o am de 2 luni, deci n-are cum s-a fie ulcior. Conjunctivita e asociată cu roșeața și scurgerile oculare tari, dar nu scrie nicăieri că îmi apare umflături de la ea. Plus că ochiul meu nu e roșu, e alb, doar dacă te uiti la pleoapa inferioară vezi roșu.
Soțul meu m-a sfătuit să îmi pun niște pliculețe de ceai de muștel pe ochi, am făcut asta aseară și azi, dar nu știu dacă va da rezultate.
Vă rog, am nevoie de ajutorul vostru. Suntem la mare și abia miercuri pot merge la medic. Sunt foarte speriată și mi-aș dori să știu ce am. Dacă a avut cineva simptomele mele, mi-aș dori să mi se comunice. La doctor oricum voi merge, doar că până miercuri, frica de a nu ști ce am mă disperă.
Mulțumesc tuturor celor care au citit tot ce am scris, menționez că am 26 de ani, în caz că ajută la ceva vârsta mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Incearca sa bei o ASPIRINA BAYER (neaparat Bayer!), efervescenta., dupa ce ai mancat, de 2 ori pe zi

| christine99 a răspuns:

Du-te la farmacie sa iti dea picaturi de ochi.

| lilith16 a răspuns:

Ulciorul nu dispare asa usor, am avut si eu si am impresia ca ai si tu, spune-mi daca nu stii cum scapi de el dar nu stiu sigur ce poţi avea, asta e problema

| Raizing a răspuns:

Esti cam vorbareatalaughing, ai facut o intreaga istorie, din nimic.Saracu sot, are capu calendar, cu tine prin preajmalaughingAre respectu meu, pe cuvant!

Te-a ciupit un pui de tantar.N@ avut destula forta(cand a muscat din tine, il compatimesclaughing), pe bune! Revenind, cum muscatura a fost atat de minuscula, ai o micuta urma sub piele.

In caz de ma insel, clar, du-te la doctor.
Doamne ajuta!

Nu pe tine, pe doctor, de pălăvrăgeală t@, Ameno!

| Mayar a răspuns (pentru Raizing):

Vai draga, ce sa zic! Fata ofera detalii, ca n use stie care ii cumva relevant pentru vreunul ditnre noi si tu deloc o faci ca vorbeste mult! Daca nu da detalii, iarasi nu e bine!
Esti un Gica-contra ce emani 'energii negative' ca sa zic asa. Mai revizuieste-ti comportamentul in societate.
Si mai uita-te la Columbo din cand in cand, sa vezi acolo ce 'paravrageala', daca aici te deranjeaza! Este foarte folsitor sa ai informatii, insa pentru cineva care traieste aici si acum, e pragmatic, mai greu... insa pe termen lung si planificari o sa stai tare naspa. in fine...

| Raizing a răspuns (pentru Mayar):

Asa mai dalove struck vai-vai~vai'o d-mine.Felicitari.Am ramas
paf-paf(foarte uimit, ce-am simtitlove struck)Doamne. Văleleu!

Ce aura călduță si primitoare, prietenoasa degaji, in jurul Tău.Bravo bravisimolove struck

Pentru asta, orice ai spune, la adresa me@, voi accepta cu blândețelove struck

Deocamdată

Deocamdată big grin