| CosminaAndr33a a întrebat:

Acum 3 saptamani m am operat de strabism. Si acum vreau sa plec la mare. Apa marii imi va afecta ochii? Si ce masuri sa iau incat sa nu am probleme? URGENT PLSS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Recomandari postoperatorii(http://www.amaoptimex.ro/operatia-de-strabism/)

* este interzisa expunerea la praf, vant
* este interzis inotul (piscina, lac, mare) timp de 30 zile
* in primele 2 saptamani dupa operatie se recomanda ajutor la spalatul pe cap pentru a nu intra apa in ochi
* este interzis machiatul ochilor 3 saptamani
* este interzis frecatul la ochi (trebuie evitat pentru 1 luna)
* sunt interzise traumatismele locale, eforturile fizice intense, mai ales in primele 6-8 saptamani

p.s. Ignorand recomandarile si controalele postoperatorii iti asumi riscuri, respectiv alte suferinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca o sa ii afecteze.Apa marii este sarata si o sa ii irite si mai ales o sa incetineasca procesul de vindecare.Ce sa zic, cumpara niste ochelari de inot care sa protejeze cat mai bine ochiul si dai jos numai dupa ce te-ai sters bine de apa.