| DariaZ a întrebat:

Am o bratara Pandora și urmează sa plec la mare. Apa marii o va afecta? (Adică o va innegri)?

7 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Nu ai spus din ce e confecționată brațara

| DariaZ explică (pentru Alverto):

Din argint. Pandora originală

| Alverto a răspuns (pentru DariaZ):

Majoritatea bijuteriilor din argint au și un anumit procent de cupru. Sub acțiunea umidității acest element se oxidează și schimbă culoarea bijuteriei
Deci daca e supusă apei mult timp sa zicem 1-2 ore sau mai mult, da se poate inegrii. Dar nu este singura cauza, mai se poate inegrii și de la transpirație.
Totuși, daca se inegrește pune niste bicarbonat de sodiu pe ea și freac-o cu o periuță, ceva abraziv (dar cât sa nu o zgârie) după asta pune-o pe un jet de apă și sterge-o cu i cârpă curată.
Altă modalitate mai e sa pui bicarbonat de sodiu într-un bol înconjurat de folie de aluminiu, pui apă caldă și pui brățară in bol și o lași 10-15 minute, după o speli cu apă și o ștergi

| Den1sa a răspuns:

Nu te mai duce la mare in apa cu bratari pe mina doar ca sa arati tu ca ai bani de bratara pandora(de mentionat ORIGINALĂ). Fii serioasa cine o sa se uite ca ai tu nu stiu ce bratara la mâna, mai bine sa nu risti sa o strici!

| DariaZ explică (pentru Den1sa):

Am menționat faptul ca este originala pentru ca dacă ai observat, bratarile și charmurile Pandora originale sunt confecționate dintr-un argint mai alb, par mai "curate". Nu am menționat nicidecum pentru faptul de a ma da mare. E 2in jur de 250 lei o bratara, cred ca si-o poate permite cam oricine...

| Den1sa a răspuns (pentru DariaZ):

KK

| Ushtria a răspuns:

Vezi ca umbla piratii dupa bijuterii pe plaja sau pe sub apa laughing