| CSGOPROPLAYER a întrebat:

Buna TPU! Acum 3 saptamani si jumatate, la scoala, am cazut de pe gard pe mana, mana s-a strambat instant in sus, am ajuns acasa si mama a sunat la salvare, am ajuns la spital si aveam o fractura de antebrat, un os era rupt, deplasat si celalalt era crapat, se mai tinea putin, acum o am in ghips, vreau sa stiu daca trebuie sa fac ceva exercitii pentru mana si cum o sa ma simt dupa ce dau ghipsul de tot.Si cam dupa cat timp pot folosi mana ca inainte? Va rog un raspuns urgent. Vreau sa precizez ca am 12 ani jumate si acum stau cu mana in orteza, orice miscare fac cu mana, nu doare, ci o simt putin amorțită, cam in cat timp e posibil sa dau ghipsul jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna l pe medic si intreaba l, sa il sune mama ta sa il intrebe pe medicul care te a vazut.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, sanatate multă.

| Yuoia a răspuns:

Nu dai tu ghipsul jos!
Il tii cat ti-a spus ortopedul. Si atunci, tot la ortopedie mergi sa ti-l dea jos.
Dupa ce dai ghipsul jos, probabil va trebui sa faci fizioterapie. Asta stabileste ortopedul.

| CSGOPROPLAYER explică (pentru Yuoia):

Deocamdata doctorul nu mi-a dat informatii, nu mi-a zis cand il dau jos sau ce trebuie sa fac dupa ce il dau jos, de asta intreb, doctorul nu mi-a zis nici cand il dau jos, si nici de exercitii.

| Yuoia a răspuns (pentru CSGOPROPLAYER):

Ei uite ca asta nu cred!
Avand tu doar 12 ani, i-a spus mamei.
Dar am banuiala ca tu nu o asculti pe mama si vrei sa-l dai jos mai devreme. Daca faci asta, vei avea probleme toata viata.

| CSGOPROPLAYER explică (pentru Yuoia):

Nu vorbi daca nu stii
In primul rand, am facut tot ce a zis doctorul, 2, am fost linistit mereu cu ghipsul, nu m-am zbenguit ca sa apara probleme, si nu vreau sa il dau mai devreme, intreaba inainte sa judeci, si nu, nu am incercat sa dau EU ghipsul jos, ci vreau sa mi l dea jos mai repede pentru a putea din nou sa ma pot juca pe PC, informeaza-te inainte sa tragi concluzii pripite.

| Yuoia a răspuns (pentru CSGOPROPLAYER):

"" ci vreau sa mi l dea jos mai repede pentru... ""
Si mai zici ca vorbesc prostii?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CSGOPROPLAYER):

Suna l pe medic si intreaba l, sa il sune mama ta sa il intrebe pe medicul care te a vazut.