| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,acum câteva luni am stat internat la neurologie pentru că mi-a amorțit partea stângă, mi-au făcut un RMN si au zis că am leziuni demielinizante nespecificate,de atunci nu mai am încredere în mine,nu mai am chef de nimic atunci când vorbesc cu cineva, mi-e frică să nu mă bâlbâi,in mintea mea îmi zic:dacă mă bâlbâi și el știe că am stat la neurologie și că am problema asta mă poate privi altcumva, știu, sună aberant dar din cauza asta nu mai pot fi eu, înainte să aflu asta eram mai bine, din cauza asta nici nu mai gândesc logic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai și nu te gândești ca dacă o sa iti faci prieteni sau prieten o sa fie nevoie sa ii spui de problema ta?

Problemele de sănătate nu se ascund.Iar oameni ce te judeca sau vorbesc și se comporta ciudat cu tine din cauza unei probleme de sănătate sau a ceia ce ai pățit, nu merita sa fie în jurul tău.
Încearcă sa vorbești cu un psiholog pentru ca orce trauma poate sa te afecteze psihic.Eu una am rămas cu atacuri de panica după un accident în trecut.

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru Freya1):

Păi nu o sa intru in nici o relație pana nu ma voi face bine apropo de prieteni nu prea am.O sa vorbesc și cu un psiholog mulțumesc mult de sfaturi, multă sănătate!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am leziuni demielinizante...din cauza asta nici nu mai gândesc logic?"

dacă medicii ți-au spus așa, noi nu putem să combatem asta

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru sierra1):

Eu doar voiam niste păreri dar în fine în viață dai și de oameni din ăștia, nu n-ai ce mi face era mai bine să nu mi fi răspuns

| dullcat a răspuns:

Buna.De cele mai multe ori problemele acestea sunt escaladate teribil in capul nostru, pe cand din exterior lumea nici nu le observa. Iar daca totusi le observa, dar te trateaza inferior din cauza asta, nu merita sa mai stai pe langa acei oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Fobie socială? Discuta cu un psihiatru.

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu știu posibil să fie asta chiar nu știu

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Îți recomand psihiatrul, de ce? Dinmoment ce ai ajuns sa ai stări fizice reale, clar aceasta idee "a prins rădăcini" in subconștientul tău, iar în acest caz psihologul tot ce poate să facă este să ți ia banii degeaba.
Până te hotărăști, lucrează singur/ă cu tine.