| chibiusa a întrebat:

Buna TPU.
acum cateva luni mi-am rupt piciorul si fiind condamnata la o viata monotona...am cam luat in greutate. ok, am luat foarte mult (10 kg). pana acum n-am avut mari probleme deoarece obisnuiam sa alerg. problema este ca acum nu prea rezist la alergat, decat vreo 2 minute ca altfel ma foare tare piciorul, iar dupa fiecare 2 minute de alergare trebuie sa fac vreo 5 de pauza si chiar nu stiu daca are efect sa alerg asa.
v-as ruga sa imi dati niste sfaturi sau chiar niste diete, dar sa tineti cont ca sunt si anemica si ca nu pot sa tin diete drastice.
multumesc mult si dau FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru următoarele 6 luni ai voie doar gimnastică medicală!
O alimentație bogată în fructe și legume proaspete, carne slabă, lactate degresate, etc.
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Daca esti anemica nu te lua dipa nici o reteta de aici! ai nevoie de un regim echilibrat mergi la un nutritionist numai el iti poate da o dieta care sa nu iti puna in pericol sanatatea.Nu mai alerga lasa piciorul sa se odihneasca este normal sa te doara inca cateva luni dar totusi mergi la ortoped.

| c3dryk22 a răspuns:

Fa miscare.nu prea multa sa iti fortezi piciorul, mergi, nu alerga.stai cu piciorul in apa calda cu sare cateva min pe zi, masaj lejer cu o crema.aia mentolata e cea mai buna si incearca sa ridici greutati de un kg cu piciorul...cateva serii pe zi.cel putin asa mi-a zis mie doctorul sa fac laughingacum depinde.mie unul mi-a trecut in 2-3 luni