| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva minute mi-am dat a doua gaura in ureche cu cercelul. Trebuie sa fac ceva (sa-l misc sau ceva)? Tin sa mentionez ca inca mai simt presiune in ureche. Astept cat mai multe raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Dezinfectezi bine locul zilnic(spirt sau betadina-f. buna dar coloreaza zona ), misca cercelul din cand in cand si il lasi la ureche 2-3 saptamani. Cercelul sa fie din aur sau titaniu.
Daca iti apare o infectie te sfatuiesc sa-l scoti chiar daca risti sa se astupe gaura.

| anonim_4396 explică (pentru cat):

Daca e din argint are ceva?

| cat a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde daca esti alergica la argint. Acesta oxideaza usor si in perioada cat este proaspata,, rana'' la ureche este bine sa fie un metal care are cat mai putine reactii adverse. Cand se cicatrizeaza poti sa pui si cercei din alte metale (daca nu esti o persoana care ai probleme speciale).

| Brâncuşi a răspuns:

Bună, trebuie să îl mişti pentru a ţi se lărgi gaura şi ai grijă să nu se infecteze, dă cu un beţişor băgat în spirt şi lasă-l acolo nu îl da jos că se astupă.
O seară bună!