| KaterinaPetrova a întrebat:

acum cateva zile am avut probleme cu fierea cred. adica am vomat (dupa cateva varsaturi la rand pentru ca nu mai aveam ce varsa) un lichid verde inchis. nu am mai avut niciodata probleme de acest gen.

daca as avea probleme cu fierea m-ar durea ceva sau as avea stari de voma continuu?

de la ce se poate deteriora starea fierei?big grin

fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cidul a răspuns:

Fierea,alaturi de ficat,sunt filtrele organismului. Prin ele trec atat mancarea pe care o consumam cat si sentimentele sau emotiile prin care trecem.
Daca ai vomat verde inchis inseamna ca ai scapat de veninul care iti producea raul si,da,a fost afectata fierea.
Fierea poate avea multe cauze de "deteriorare". In primul rand un regim alimentar neadecvat si nepotrivit pe o perioada mai multa. Pe urma mai poate fi si oboseala. Nopti nedormite,efort indelungat,fizic sau psihic,dauneaza foarte mult. La fel si stressul sau emotiile puternice si indelungate,ataca atat fierea cat si ficatul.
Trebuie sa fii foarte atent de acum incolo ce mananci si cum te comporti cu propriul tau organism. Odihna si iar odihna,nu uita asta!
De urgenta,cand mai ai stari din astea poti lua Fiobilin,sunt foarte bune. Apoi ca si tratament pentru fiere si ficat poti lua Esentiale sau Hepatoprotect etc.
Oricum, pe tema asta e mult de discutat, dar daca persista simptomele e bine sa consulti un medic.
Sanatate!

4 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Acum ceva timp am patit si eu la fel. Eu am vomat fiindca am mancat niste oua invechite si la fel ca tine, am varsat tot pana a inceput sa curga acel lichid verde galbui despre care vorbesti. Stai calma big grin Starea de greata va trece de la sine. Nu trebuie sa iti faci griji in legatura cu fierea. Sucul biliar ajuta la digestie dar tu vomitand tot, nu mai aveai ce digera asa ca ai varsat acel lichid.

| Sparckling a răspuns:

Despre fiere nu stiu nimic dar stiu ce este lichidul verde : suc gastric din stomacul tau.Ai vomat ceva ce clar nu ti-a priit.Si mie mi s-a intamplat.Am mancat niste cas si am ajuns sa vomit tot din mine.Imi era rau de muream si tot imi venea sa vars dar nu m-ai aveam ce.C-am cu atat te pot ajuta.Succes!

| Hybryd44 a răspuns:

Hmm.
din propria experienta s spune ca e din cauza drogurilor dar acum nu stiu daca esti dependenta de asa ceva.

| Andreiiii a răspuns:

De la stres, de la anumite mancaruri si acel lichid verde este sucul gastric happy cand ajungi sa vomiti sucul gastric trebuie sa te duci la spital de urgenta happy