| cbcbcbcb a întrebat:

Buna TPU.
Acum cateva zile, cand navigam pe net, am vazut un post cu simptomele autismului si din cate se pare am corespuns cu toate.
Speriat am intrat la toate teste online de autism chiar si la testul lui Simon Baron-Cohen, iar din pacate toate erau pozitive si spuneau ca ar trebui sa fac o vizita la un medic psihiatru pentru analiza concreta. Precizez ca am fost sincer la tote acele intrebari, unde la testul lui Simon Baron-Cohen am obtinut 37 de puncte.
Motivul pentru care scriu aici este pentru a gasi un mod de a le zice asta parintilor mei, eu avand 16 ani, ei mereu se plang de comportamentul meu, iar din cate ii cunosc vor tipa la mine si vor spune ca doar caut scuze pentru faptul ca sunt doar distras. NU, NU sunt distras, va sun din nou ca nu am mintit in test.
Va rog sa imi spuneti cum le-as putea spune asta si sa ma creada. Ori ce metoda, directa sau indirecta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Roxana19928 a răspuns:

Pai poti incepe prin a le spune ca vrei sa vorbesti ceva serios cu ei, ceva in legatura cu sanatatea ta psihica, care este foarte importanta.
Eventual le spui ca ai vrea sa mergi la un consult la un psihiatru sau psiholog, ei te vor intreba de ce, cel mai bine e sa fii sincer si sa le spui cum te simti tu psihic si ce probleme ai, de exemplu de concentrare, spune-le ca este ceva serios, SI CHIAR ESTE, si ca ai nevoie de ajutor specializat, poate chiar un tratament terapeutic. In prima faza iti trebuie doar un consult la psiholog.
Oricum nu trebuie sa crezi totul de pe internet, daca vrei sa stii si eu am facut un test de schizofrenie si mi-a iesit punctaj mare, si mai am si o bunica cu schizofrenie. deci rolling on the floor)

| sadrian46 a răspuns:

Dta,Roxana19814, chiar nu ai nimic, nu te lua după teste. Și nici conxiune cu afecțiunea bunicii nu este cazul să interpretezi.

| Roxana19928 a răspuns:

Da, i-am si spus sa nu se ia dupa tot ce gaseste pe internet

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să decizi singur după un test este riscant. Sunt și oameni maturi și cu experiență care pot păți acealaș lucru, ca reultatul unui test auto realizat să îi inducă în eroare.
Dar și fără acel test poți discuta cu părinții tăi, oportunitatea să te consulte un specialist, ca să vezi dacă nu tr poate el ajuta.

| Andreeush a răspuns:

Liceul școlii are un psiholog?
Ai putea să discuți cu el, oricum e gratuit și ar trebui să afli numărul de telefon fiindcă ești în vacanță.
Spune-le părinților tăi că nu te simți bine și ai avea nevoie să vorbești cu un specialist.
Oricum nu te poți lua după un test de pe internet, nu așa se pune un diagnostic.

| Donsavas a răspuns:

Ai anxietate, Nu autism. Poti merge la psiholog iar la psihiatru de la 18 ani.
Pentru copiii anxiosi, depresivi, panicati exista pedopsihiatru.