| ButterflyButterfly a întrebat:

Am 12 ani, 81 kg si 1.64 m. Vreau sa slabesc cu medicamente. Mai jos se afla 2 linkuri cu 2 medicamente pe care vreau sa le comand. Trebuie sa aleg doar unul dintre ele. Care mi-l recomandati. La nici unul dintre acestea nu scrie de la ce varsta sa le iei si nici efecte secumdare. Dati-va cu parerea care este cel mai bun si care merita sa-l comand? Funda. http://vegis.ro/cla-tonalin-s-o-s-silueta-30-cps-ROT1153 7--p501301.html http://www.naturaplant.ro/produse/3753/Q10_%26_L-Carniti na_dr-Ionut_Moraru

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fara o alimentatie corspunzatoare si sport, le iei degeaba.

Al doilea e mai bun, carnitina e supliment, NU medicament.

Dar e dubios de ieftin, deci probabil are putina carnitina si porcarii in schimb.

Ia si tu ceva mai ca lumea, eu nu as baga ceva de 30 de lei in mine.

9 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Pe bune? Crezi ca poti slabi luand medicamente dar mancand FAST FOOD si dulciuri? Trezirea, esti ceea ce mananci! Daca la 12 ani incepi sa iei pastile, n-ar fi de mirare ca pe la 19-20 ani sa ajungi prin spitale. Bravo! esti pe drumul cel bun.
Eu inteleg ca e mai usor sa iei pastile si gata, dar o sa le iei degeaba, n-o sa scazi niciun gram si mai mare o sa-ti fie dezamagirea. Sau, vei slabi 5 kg iar dupa o luna te vei trezi cu 10 inapoi. Misto, nu?
Nu mai bine te-ai duce sa te joci pe afara? ai 12 ani, pe bune acum. Ai arde niste calorii jucandu-te. Nu mai mananci dulciuri, prajeli si fast-fooduri si sa vezi ce frumos slabesti happy. Cu banii care-i dai pe pastile ai putea sa-ti iei o bicicleta mecanica pe care s-o ai la tine in camera sa pedalezi cate putin cate putin.winking

| DenisIonut01 a răspuns:

Iti recomand sa nu folosesti medicamente pentru a slabi, sunt foarte periculoase si cand zic 'foarte' crede-ma ca sunt foarte periculoase mai ales la varsta ta. Deci poate ti-a mai zis cineva dar trebuie sa faci mult sport si cu mancarea mai multe fructe, legume iar carnea poti sa mananci si carne dar mai putina si sa mananci pe cea de pui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 ani?! WHAT THE HELL!

| stef112 a răspuns:

Eu am 14 si exact inaltimea si greutatea ta. eu am incercat reteta de la HERBALIFE! deci asculta la mine :nici una din porcariile ce le vezi pe net sau oriunde nu sunt bune. eu dupa 2 zile de luat reteta ma simteam anemic frustrat si aproape am lesinat! nu am mai luat. si am pierdut si vreo 4 milioane. cel mai bine iti iei o bicicleta de casa. totu; e sa ai ambitie. eu fac de cateva zile si deja ma simt mult mai bine. mai energic mai SANATOS! totul e sa ai ambitie... ultima data cand am facut reprize de cateva saptamani slabeam cu zecile de kg. dar spre rusinea mea le puneam la loc! deci mai bine decat sa iei pastile. ia-ti o bicicleta si fa pe ea 30 de minute in fiecare in fiecare zi. daca nu ti se pare ca dai jos fa 2 reprize de cate 30 de minute. si eu acum ma apuc de un regim pe langa sport numit Dukan. cauta pe net si ai sa vezi. BAFTA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru stef112):

Eu zic sa lasi dukan-ul, iti mareste aciditatea din sange si iti forteaza stomacul.

Slabeste cu o alimentatie normala, consumand doar alimente de calitate, neprocesate.

| stef112 a răspuns (pentru Cosmin86):

E rfoare bunwinking! atata timp cand mananc destul de bine, slabesc si nu i-au pastile!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru stef112):

Stiu, si eu am slabit 17 kg mancand destul de bine fara pastile happy

Doar ca fara stupiditati gen dukan, unde elimini carbohidratii ( principala sursa de energie a organismului )

| george232323 a răspuns:

Nu cred ca e necesar sa folosesti medicamente pentru a slabi. Poti face asta cu miscare si cu o dieta sanatoasa care contine :ulei de varsa, apa, salate, carne slaba si multa miscare.este mult mai sanatos decat sa folosesti tot felul de medicamente.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Draga ButterflyButterfly una e medicamentele, alta suplimentele doar pentru ca seamana ca forma nu fac acelasi lucru. La 12 ani incearca sa nu mai mananci atatea tampenii si dupa aia sa-i dai cu sport ca te dezamagesti, fa lucrurile cum trebuie si asculta pe cineva cu experienta sau cineva care are sanatate, daca vrei sa mai ai sanatate la 20 de ani si nu colesterol, diabet si probleme cardio la 35-40 de ani.cu stima Mihaela Popa, consultant wellness