| ButterflyButterfly a întrebat:

Buna TPU :-)! Am 12 ani si jumatate. am 81 kg :-( si 1.64 (aproximativ). Fac aerobic o ora sau chiar o ora si jumatate pe zi, deoarece mi se pare distractiv :-). Tin dieta, adica mananc din fiecare cate putin. Urasc mancarea fast-food, mi se face rau doar cand aud de saorma si alte grasimi. Nu mananc dulciuri, decat foarte rar. Carne de porc manamc o data la 2-3 saptamani, deoarece cum spuneam mananc din fiecare cate putin. Bun. Intr-o seara am dat de site-ul NaturaPlant :-). Acolo am gasit un medicament pentru arderea grasimilor :-S, recomandat de Ionut Moraru. Am mai luat medicamente recomandate de acesta cand am fost racita :-), deoarece mi le-a scris doctorul pe reteta. Cum spuneam, am gasit acel medicament pentru arderea grasimilor, care costa 25 (lei/ron). Hmmm... mi se pare foarte ieftin fata de altele :-). Am discutat cu mama mea si nu suntem prea sigure :-S de aceea am apelat aici :-D. Am citit despre acest medicament si scrie despre el lucruri foarte buna si interesante :-). Mai jos este un link de pe NaturaPlant cu acest medicament. Daca nu va convine acesta puteti sa cautati si altele mai bune, dar sa nu fie peste 50 lei. http://www.naturaplant.ro/produse/3753/Q10_%26_L-Carniti na_dr-Ionut_Moraru Va multumesc mult si astept raspunsurile voarte cu placere si alte recomandari! Succes! funda+vot. :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Buna! Este foarte bine ca incerci sa eviti grasimile, fast-foodul, e bine ca mananci din toate cate putin si faci sport, dar pentru varsta si inaltimea ta, greutatea de 81kg mi se pare exagerat de mult, tu ar trebui sa ai undeva la 50-52kg, nici mai mult nici mai putin. Coenzima Q10 este foarte buna de asemenea in ulei de catina, de la Hofigal. Eu iau zilnic cate 3 pastile de Q10, combinate cu Echinacee si Spirulina tot de la Hofigal si sunt foarte multumita, greutatea mi se mentine chiar daca abuzez uneori de unele alimente, ma simt foarte bine iar la schimbarile astea de anotimp, raceala a stat departe de mine si tind sa cred ca si medicamentele acestea naturiste m-au ajutat, mi-au intarit sistemul imunitar. Daca citesti prospectul lor, sau intri pe site-ul celor de la Hofigal, in catalogul on-line cu produsele lor iti apar cele enumerate de mine mai sus impreuna cu prospectul, ce contine si cum se ia. Iti recomand sa le iei si tu, nu au ce rau sa iti faca, te poti interesa la plafar de ele.
Poti incerca sa faci kangoo-jump, am inteles ca ajuta la arderea caloriilor foarte mult, bicicleta, inot, banda, cand e vreme prielnica poti iesi si la o alergare usoara, sau ia-ti un steper acasa si fa cate 20-30 min pe zi pe el. Din alimentatia ta n-ar trebui sa lipseasca o masa de fructe,fie un fruct in loc de gustare, si legumele in loc de cartofi prajiti sau alte garnituri. Elimina de tot prajelile (mananca doar peste, pui, curcan la gratar, nu in ulei), cartofii fa-i natur cu putina branza deasupra si verdeata, sunt buni si asa). Si nu uita de bauturile carbogazoase, ar fi mai bine fara ele! Hidrateaza-te cu apa plata cel mai bine, pa pa!

2 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Şi dacă nu o să îşi facă efectul, coenzima Q10 nu face rău, e bună la toate, inimă, ficat şi creier. Ingredientul cheie aici e L-carnitina aia, care cică ajută organismul să metabolizeze mai uşor grăsimea, pe lângă altele.
Deci pastilele alea teoretic n-ar trebui să facă nimic rău (luate în măsură, evident), dar la fel de bine n-ar putea să facă nimic.
Mai informează-te pe net despre aceşti doi compuşi happy

| Brotacelul a răspuns:

Sincer, eu personal nu ti-as recomanda sa iei pastile, pentru asa zisa ardere a grasimilor.
Mai bine mergi si fa-ti analizele, sa nu fie o tulburare a tiroidei, de exemplu, si consulta si un medic nutritionist care te poate ajuta, cu siguranta, sa slabesti cat mai natural.
Mult succes!