| Alli23 a întrebat:

Am 13 ani, si sufar de distonie neuro-vegetativa de cca 9 luni. si mereu am palpitatii si senzatii de frica. ce sa fac atunci cand am palpitatii pentru a le ameliora sau pentru a ameliora macar senzatia de frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RevinD a răspuns:

Uh, uh pare foarte rau sad
Ceea ce ar fi posibil e de a avea ceva anti strec deoarece frica si stresul sunt legate deci ai nevoie de ceva usor de strans cum ar fi o mingie de guma sau ceva asemanator. Ceva asemanator ar fi o punga deoarece cand incepi sa simti frica, intri in panica si inima ta incepe sa bata mult mai repede si atunci inspiri si expiri din punga, o punga mica nu mare si nu de plastic, posibil din carton, hartie groasa. Un alt rimediu ar fi un prieten/a langa tine care sa te ajute si ar mai fi si chestia de a evita gandul de la frica adica cand incepi sa ai palpitatii schimba-ti imediat gandurile, ceva care sa te ajute. Uite, eu cand sunt stresat sau imi este frica incerc sa ma enervez deoarece doar asa pot incepe sa ma relaxez, sa scot din mine aceea frica.
Sper sa te fi ajutat si inca odata imi pare rau. Sper sa poti trece peste asta happy

1 răspuns: