| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna seara, TPU!
Am si eu o intrebare.
Mi-am facut analizele si mi-a iesit glicemie 62mg/dL. Intervalul de referinta pe foaie este intre 60-100mg/dL.
Intrebarea mea ar fi, totusi glicemia nu este mica?
Mentionez ca de cateva zile mai am si ameteli dimineata. Iar in ziua in care mi-am facut analizele eram foarte ametita. Am pofta uneori de dulce, uneori palpitatii, stari anxioase.
Credeti ca e de la glicemie?
In rest toate analizele in limite normale, ca si glicemia de altfel, doar ca mie mi se pare cam mica.
O sa mai precizez faptul ca eu am fost diagnosticata acum jumatate de an cu colecistita cronica, distonie neuro-vegetativa si tiroida cronica.
Banuiesc ca toate simptomele mele sunt pe fond nervos(greata, dureri de cap, palpitatii, stari de neliniste).
P.s: as dori un raspuns pentru glicemie, vreau sa stiu daca e in regula!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce dieta ai?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru RAY):

Nu mananc in exces, fara multe prajeli si grasimi.
Dar mai am perioade in care imi mai fac si poftelehappy.

| RAY a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Sa mergi la un Diabetolog cat mai repede,vezi de un aparat de glicemie, consuma carbo complexi care mentin glocemia, cartofi, orez, ovaz cu lapte

| RAY a răspuns:

Vezi si de un pshiologic ai anexitate

| ancaval a răspuns:

Vorbește cu medicul endocrinolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil esti sub greutatea pe care trebuie sa ai. Ai grija sa nu intrii in anorexie mai naspa, acum esti doar putin hipoglicemica ca nu mananci. Dar fa si o insulinemie ca poate ai prea multa insulina. Eu zic ca e de la dieta si pe baza psihologica

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar eu din aprilie pana acum am slabit 14 kg fara prea mult efort.
Adica doar regim si cam atat. Si parca slabesc in continuare fara sa vreau.
Ce ar trebuie sa iau?
Eu 3 ani de zile am luat si anticonceptionale iar fix in aprilie cand m-am lasat de ele, de atunci am inceput sa slabesc. Nu stiu daca e doar o coincidenta sau nu, ca atunci am fost diagnosticata si cu colecistita si am tinut regim strict aproape 2 luni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Mergi la nutritionist sau psiholog

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"sa nu intrii"
* intri

| StefanFlorea a răspuns:

Hipoglicemia= sub 73mg/dL, deci ai glicemia scazuta, iar amețeală apare de acolo