| Alli23 a întrebat:

Ce pot face pentru a-mi ameliora senzatia de frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaW123 a răspuns:

Hi.Pai...am experimentat toate stările de frica.
frica de întuneric: oh, serios.ce se afla in întuneric? stii de ce apare aceasta frica? pentru ca nu poti vedea in întuneric.nu e nimeni acolo sa sară cu un cutit si sa te omoare la miezul nopții. daca nu a facut-o pana acum, nici nu o va face.
frica de esec: cel mai nasol sentiment după părerea mea.atunci cand tu iti pui in minte ca nu poti reusi in creierul tau apare un blocaj, un fel de trac.trebuie sa fii pozitiva.am citit un studiu ca 90% din persoanele care se tem de o boala si fac asta zi de zi se vor îmbolnăvi de ea happy.asa este si cu esecul si succesul. daca te gândești că vei reusi si iti dai silinta, asta vei face.
frica de ceva anume (alias fobie): hm..am avut mai multe fobii.dar sa stii ca noi ne controlam stările de spirit deci putem controla si fobiile.imi era frica de teste, inaltime, locuri înguste etc. am trecut peste astea in câteva săptămâni.am invatat mai mult, m-am urcat la inaltime, am stat si in locuri înguste si m-am convins ca toate temerile sunt in mintea noastra.
frica de fantome, balauri si cine mai stie ce: deci...astea nu exista.aici,pe Pământ sunt doar oameni. teoretic,ai putea experimenta teama atunci când te gândești la un criminal, la ceva uman, existent.
Mai sunt si alte categorii, însă astea sunt principalele, după părerea mea.RETINE.TOTUL E IN MINTEA TA.TU ESTI STAPANA MINTII TALE.Ah, da.Si cand nu poti sa te controlezi, gandeste-te la ceva anume...la băiatul de care iti place, la o carte, la un film. Sper ca te-am ajutat :*.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Fiecare avem o frica/teama de ceva.
Mie imi este o frica teribila de apa si serpi.dar totusi caut sa supravetuieschee hee
Trebuie sa te incurajezi singurica, ori poate ne explici de ce anume iti este frica
O seara bunahappy

| robiiusan a răspuns:

Spunele parintilor cine te-a santajat sau te-a amenintat cu ceva....Clar

| OoBunnyoO a răspuns:

In cazul in care ai o senzatie de frica constanta, ca raspuns la mai multi stimuli, cred ca cel mai bine ar fi sa vezi un terapist.
Incearca sa stabilesti de ce anume iti este frica si sa raspunzi logic la intrebarile tale. De exemplu, daca iti este frica de paianjeni trebuie sa realizezi ca nu exista paianjeni extrem de veninosi pe teritoriul Romaniei.
Daca ai incercat insa sa gasesti raspunsuri logice si sa treci singura peste aceasta stare, insa nu ai reusit, cred ca cel mai bine ar fi sa vezi un terapeut ori psiholog pentru ca este posibil sa fie vorba de un tip de anxietate.

| andrei1237 a răspuns:

Incearca sa iti starpesti frica punandu-te in fata fricii.

| MariusPapoi a răspuns:

Mergi la plafar si cere ceva pe baza de valeriana! e naturala, nu provoaca dependenta si ajuta!

| Alli23 explică:

Mereu am o senzatie de frica.

| CuteKitten14 a răspuns:

Frica de ce? daca nu te simti in regula, zic sa incerci la un psiholog care te poate ajuta.Te vei simti mult mai bine dupa o discutie(cred).

| Irizelda a răspuns:

Asta poate fi rezultatul unei traume suferite, sau stres continuu o perioada indelungata de timp, sau in fine pot fi multe cauze. Bea ceai de iasmoie sau lavanda. De cate ori simti ca te cuprinde acest sentiment, sau se intensifica, respira lent si profund. Cauta cauza fricii si vorbeste despre fricile tale, asta uneori te ajuta sa le depasesti. Fii sincera cu tine si asculta-ti mintea, poti chiar nota ce te sperie si cand te-ai linistit putin sa cauti solutii.