| AnonimGirll a întrebat:

happy
Am 14 ani si 1.52. Stiu ca sunt scunda.
Mama are 1.49 iar tata peste 1.70.
Sunt cea mai mica din clasa, ma simt penibil cand unele fete din clasa mea fac pe seama inaltimii mele straight face
Cum as putea sa mai cresc, cat mai repede.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Invata si umileste-le pe alea inalte dar cu capul sec. E mult mai simplu sa cresti intelectual decit fizic. In alta ordine de idei, fa volei sau baschet, ar putea sa te ajute sa mai iei citiva centimetri in plus.

| Killer200 a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte adevarat! Si unii mai fac misto de mine la scoala, da' au creieru' cat o nuca.

| KodrutZ a răspuns (pentru Killer200):

Las' ca o sa vedeti voi mai tirziu cum se intoarce roata. Mai toti mistocarii din liceu s-au facut ca ploua cind a fost revederea de 10 ani, ca ei facusera fix o &*%# cu tot mistoul lor, iar aia de erau etichetati ochelaristi, pitici, handicapati, tocilari si in alte moduri eram mai toti ajunsi intr-un mod sau altul, nu neaparat financiar, dar ajunsesem cit sa nu ne fie rusine cind ne uitam dimineata in oglinda.

| JulyStorm a răspuns:

Hihi, eu a 1, 65 si toata adolescenta mi-am dorit sa fiu mai mica de statura. Colega mea de banca avea 1, 50 si arata ca o papusica in miniatura. Nu facea nimeni misto de ea, toata lumea o adora. As fi vrut si eu. laughing
Ma rog, unii sunt mai tampiti de fel...
Daca vrei sa mai cresti, ar trebui sa te apuci rapid de facut sport. Eu, cel putin, nu am mai crescut dupa 13 ani.

Priveste totusi si din perspectiva cealalta. Daca esti inalta si iti place un baiat mai mic de statura... e cam naspa, ca nu ai cum sa te faci mai scunda. Dar daca esti micuta si iti place un baiat cu mult mai inalt, rezolvi rapid cu niste tocuri!winking

| cosmin1211 a răspuns:

Din pacate nu poti face decat un singur lucru. Sa cumperi hormoni de crestere. Mentionez ca sunt foarte scumpi si nu e garantat ca isi vor face efectul. Pe de alta parte, ai doar 14 ani, eu zic sa astepti cel putin pana la 20 pana sa faci treaba cu hormonii. In momentul de fata tu inca produci acei hormoni. Singurul lucru pe care il poti face este sa dormi intr-o pozitie corecta ( intinsa pe spate si de preferat fara perna, sau pe o parte dar in functie de lungimea umarului tau sa iti mai pui perne) si sa dormi cel putin 8 ore pe noapte. Nu stiu cum sa iti explic, e posibil sa nu fi ajuns inca la pubertate. Insa cert e ca nu are rost sa iti faci griji. Cat despre colegele tale, nu are rost sa stai cu ele, iesi afara in pauza, sau copie teme, orice altceva in afara sa vorbesti cu ele, nu le baga in seama nici daca le observi ca isi bat joc de tine. Insa daca insisti sa stai cu ele, nu le da satisfactie atunci cand rad de tine. De exemplu razi si tu, fa si tu glume pe seama lor, de exemplu ca sunt tocilare, si alte panarame din astea. Daca nu te descurci trimite-mi un mesaj.

| cosmin1211 a răspuns (pentru cosmin1211):

Si atunci cand rad de tine razi si tu.

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

O sa cresti putin cate putin...la varsta aia si eu eram mai micut si acum la 21 de ani am 1, 74m

| iwishicould a răspuns:

Poti sa joci volei sau baschet si daca vrei sa pari mai inalta ia-ti niste tocuri. =)

| AndresSB a răspuns:

Ataca-le la punctul lor slab. Daca stii ce puncte sensibile au ele gen (Se dau prea mult cu machiaj) si faci caterinca pe seama lor.Bafta

| Ð乇刀ノ丂 a răspuns:

Joaca basket si stai agata de o bara si te balangani in clasa a 4-a eram cel mai mic din clasa acum sunt pe a 8 a si sunt printre cei mai inalti din clasa.Si ca sa nu mai se ia de tine asculta cateva melodii de la parazitii si sti cum sa intorci vorba. Asta ti-as recomanda-o http://www.youtube.com/watch?v=8Hh_mBgmp18

| minydiana a răspuns:

Pai poti sa stai intinsa la scara fixa. Dupa mai mult timp o sa iti creasca oasele