| thekiller321 a întrebat:

Am 18 ani, 87 de kg si 1, 78 m, problema este cs eu vreau sa slabesc, macar sa ajung la 70 de kg, am incercat ceva diete problema este ca niciodata n-am avut ambitia sa o tin pana la capat, cel mai mult am slabit 13 kg si m pus la loc dupa cv timp,si mai este ceva, simt lrea mult senzatia aceea de foame, si daca ati stii o dieta si consistenta in care pot sa slabesc macar 5 kg pe luna, fac si sport 2 ore de bicicleta pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Du-te la sala, nu trebuie neaparat sa ti regim

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 70, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 17 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 17 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| Syndre a răspuns:

Nu e vorba de o dietă strictă, ci de schimbarea stilului de viață. Dacă nu înveți să mânânci sănătos e degeaba, ai să pui la loc odată ce te întorci la cum mânânci acum.
Mânâncă predominant legume, pește, carne slabă și lactate până în 10% grăsime. Maxim 200g fructe pe zi(fără banane, struguri sau alte fructe foarte dulci) și 5-7 ouă pe săptămână dacă n-ai probleme. 3 mese principale + 2-3 gustări, 2l de apă pe zi. Legumele ar trebui să fie prezente la fiecare din alea 3 mese principale. Fără prăjeli, fără pâine, fără cereale, fără zahăr, fără junk food etc. Te-ar ajuta și mai mult dacă ți-ai număra caloriile, deși dacă nu te abați de la mâncărurile sănătoase e destul de greu să întreci numărul de calorii de care ai nevoie ca să slăbești. Dacă vrei totuși, îți recomand myfitnesspal.
Dieta e cheia și e cea mai importantă, dar sportul poate fi un bonus. Cu cardio arzi cele mai multe calorii: zumba, aeoribc, jogging, înot etc. Ține minte, nu poți să "repari" o alimentație proastă prin sport.
Pe lângă asta, 5kg pe lună e prea mult. 3-4 e mult mai okay. Slăbitul e ceva de durată, nu ai pus pe tine toate kilogramele alea într-o săptămână. Mult succes!

| Maria_Paula_2001 a răspuns:

Si eu am incercat sa slabesc, stiu sunt mica inca, dar ma simteam jenata de felul in care aratam.Eu am facut mai mult sport, dar de geaba, am incercat sa mananc multe fructe si legume, am baut inainte de a manca cate un pahar de apa rece cu sau fara lamaie dimineata inainte de a manca, am baut apa cu tarate(sa stii ca nu are un gust bun)dar am incercat.Incercam sa nu mai mananc asa de mult, si am mai renuntat la dulciuri, slabesti ceva si sa stii ca nu mai mananc asa de mult si a mers, am slabit 2-3 kg! Sper ca te-am ajutat!