| bea_6905 a întrebat:

Am aproape 18 ani, si de aproximativ 2 ani am avut menstruatia regulata. In ianuarie am inceput o dieta, mai precis am incercat sa mananc mai sanatos, in consecinta m-am ales cu stomacul distrus, dar ma rog, nu asta e problema. Am facut tratament cu Metoclopramid si Emanera timp de o luna, si am observat ca de 2 luni incoace mi s-a dereglat rau menstruatia. Mi-a venit cu o saptamana mai repede, si a doua oara a tinut 2 zile. Doctorita mi-a zis sa mai astept o luna, si daca vad ca tot nu-mi vine normal, sa ma duc la ginecolog. Dar totusi, din ce cauza mi s-a dereglat? Din cauza medicamentelor? Nu mi-as face atatea griji, in fond, e normal sa zic asa, dar repet : imi venea regulat! Vreau raspunsuri serioase, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc normal. O menstruatie care venea normal se deregleaza atat de rau doar din probleme serioase. Nu e de la medicamente, mai degraba te-ai subalimentat si asta a dus si la ulcer si la dereglarea hormonala.

| s4a a răspuns:

Buna. Menstruatia se poate deregla de la antibiotice, cel mai probabil un efect advers al Metoclopramidului.
In al doilea rand, ma indoiesc ca stomacul iti face probleme din cauza alimentatiei sanatoase, cel mai probabil faci o confuzie de termeni, dieta nu este acelasi lucru cu alimentatia normala, echilibrata a unei persoane sanatoase.

| bea_6905 explică:

Ah, nu m-am exprimat bine. Ceea ce am vrut sa zic este ca mi-am schimbat alimentatia, in mod sanatos as zice eu[fara grasimi, dulciuri, paine, sucuri; mai multe fructe, legume, carne fiarta, etc.], dar se pare ca ceva nu a mers bine, din moment ce am ajuns la spital aproape cu ulcer. Deci nu stiu, ori nu am facut eu bine ceva, ori... nu stiu. In fine, mersi pentru raspuns, ma gandeam eu ca mi s-a dereglat probabil din cauza medicamentului!