| Alina16666 a întrebat:

Acum doi ani si un pic am inceput sa infometez pentru a pierde din kilograme. Stateam foarte mult nemancata, cateodata ajungeam si la 10 zile, dupa care incepeam sa mananc din nou, dupa imi parea rau si iar stateam nemancata. Dupa care am observat ca menstruatia nu mai venea regulat, cateodata se gasea o luna in care nu venea deloc. Am fost la doctorul de familie si i-am explicat situatia iar el a spus ca organismul meu s-a dereglat dar cu timpul o sa isi revina la normal. Insa de atunci sunt tot asa si au trecut doi ani. Imi vine o data la 4 luni, dar si atunci foarte putin, dupa care o zi inceteaza si a doua zi porneste din nou. Ce trebuie sa fac?!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog si iti va da tratament.Si eu mi-am dereglat organismul si mi se mai intampla sa nu imi vina cate o luna sau sa imi vina total aiurea ba de 2 ori ba pe date diferite ba mai inchis ba foarte lichid doar ca eu nu pot sa iau pastile dar tu ai o sansa

| peperonies a răspuns:

Menstruatia e in mare reglata de progesteron si estrogen. progesteronu si la randul lui estrogenu se fac din colesterol. nu mananci destul -> nu produce destul ficatu -> nu produci destul progesteron -> nu ai menstruatie. dereglarile hormonale nu se rezolva de pe o zi pe alta si rareori niciodata.

| Caro34 a răspuns:

Cine a zis ca: "Ceea ce face omul cu mana lui se numește lucru manual!" nu a spus decat purul adevar! Tu esti o fata inca cu cap, nu te-ai gandit ca 10 zile e prea de tot? Trebuie sa mergi la un endocrinolog, sa faci niste teste plus analize amanuntite plus: mancat sanatos (3 mese pe zi + 2 gustari, fructe, legume proaspete, carne slaba, branzeturi etc), lichide si somn suficiente, sport, plimbare in aer curat, suplimente nutritive sa refaci vitaminele si mineralele necesare corpului, iar reglarea corpului o poti calcula aproximativ astfel: atatia ani in care l-ai privat de tot + 1 - 3 ani in care a stagnat, apoi abia poti spune ca esti la linia de plutire si sa aștepți rezultate! Ar mai fi o întrebare pentru tine? MAI POT ÎNTOARCE TIMPUL / TIMPUL PIERDUT IL MAI POT RECUPERA? Raspunsul pastreaza-l pentru tine; eu il intuiesc deja! Sunt mai multe întrebări care-mi vin in gand insa nu vreau sa te intristez; povestea ta m-a ranit prea tare! Numai bine!