| Alina16666 a întrebat:

Acum doi ani si un pic am inceput sa infometez pentru a pierde din kilograme. Stateam foarte mult nemancata, cateodata ajungeam si la 10 zile, dupa care incepeam sa mananc din nou, dupa imi parea rau si iar stateam nemancata. Dupa care am observat ca menstruatia nu mai venea regulat, cateodata se gasea o luna in care nu venea deloc. Am fost la doctorul de familie si i-am explicat situatia iar el a spus ca organismul meu s-a dereglat dar cu timpul o sa isi revina la normal. Insa de atunci sunt tot asa si au trecut doi ani. Imi vine o data la 4 luni, dar si atunci foarte putin, dupa care o zi inceteaza si a doua zi porneste din nou. Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| munteanuionvictor a răspuns:

Ar trebui să ai o dietă echilibrată. E bine să ții o cură de slăbire cu pași mici și siguri.

| heddy10 a răspuns:

Să te pui pe picioare. E o prostie să te apuci să faci foamea pentru a slăbi. Nu așa merge. Mănâncă ce vrei dar cu măsură.
Mi se pare normal să ți se dea organismul peste cap. Are nevoie de hrană pentru toate funcțiile, nu numai să ne simțim noi cu stomacul plin. Cel mai bine ar fi să-i faci o vizită medicului din nou.

| biwltyad a răspuns:

Sa mananci. Nu prea mult, nici prea putin. 3 Mese pe zi cel putin. Organismul tau e slabit, de asta este totul. Daca continui sa simti presiunea asta sa nu mananci din cauza greutatii ar fi bine pentru tine sa mergi la psiholog. Si ma gandesc ca si un nutritionist te-ar ajuta foarte bine sa te recuperezi fara sa te ingrasi prea mult (lucru pe care sa inteleg il eviti).

Sunt chestii mai importante decat greutatea, si chiar si aia poate fi mentinuta in limite normale fara chin si probleme de sanatate.