| curdupel a întrebat:

sad am cazut de pe bicicleta, ma doare ingrozitor degetul, vreau sa mentionez ca e umflat si vanat. Nu vreau sa ma duc la doctor... Ce as putea sa fac sa-mi treaca durerea... va multumesc, dau funda.straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Activează circulația sanguină periferică. Acolo sângele pompează mai tare, deci spirtul e foarte bun și sfatul pe care l-ai primit mai jos, e la fel de bun.

E o metodă la îndemâna oricui și e și ieftină și mai dă și rezultate. Pune o pernuță cu gheață și stai așa cu ea acolo. Ai grijă la cât efort faci.

Mai poți să te dai cu niște unguente. Depinde cu care te înțelegi mai bine. Pentru ce ai tu, e foarte bun Voltaren-ul și Lasonil-ul. Încearcă-le.

Dacă te doare foarte-foarte rău, roagă părinții să îți dea un calmant, dar nu te trata după ureche. Succes : )

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Compresa cu apa rece sau cu gheata.
Du-te si la medic.
Te pup!

| AndreeaIonela a răspuns:

Daca zici ca te doare ingrozitor eu zic sa mergi la medic. pentru ca daca ai o fractura e posibil sa ai probleme mai mari daca stai asa.

| lovemusic605 a răspuns:

Dă-te cu ceva cremă sau pune o mică compresă cu apă rece acolo. Înfăşoar-o cu tifon sau cu altceva şi aşteaptă câteva ore sau chiar şi zile dacă nicicum nu-ţi trece. Cu toate acestea, eu cred că cel târziu mâine ţi-l vei putea da jos. Dacă nu trece nicicum, du-te la doctor, că el ştie mai bine. Sper că te-am ajutat! happy

| euginamikutza a răspuns:

Pai... o compresie cu apa rece dar ti apasat sau un pic de spirt pe un bandaj si poate se va disumfla dar daca nu e cazul sa mergi la doctor dar pune niste spirt pe un bandaj si leagate

| Madalina2002 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa te duci la farmacie si sa ceri o crema sprirtuoasa! Nu costa mult! In jur de 6-7 lei! Da-te cu ea pe degetul iar apoi infasoarati degetul cu o batista uscata. Stai asa vreo 2-3 ore! O sa zici prima oara ca te ustura dar intr-adevar creama respectiva iti racoreste degetul! Eu am incercat si chiar a functionat.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?