| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am cifoza si un pic de scolioza va rog sa nu radeti intrebarea mea e daca fac sala si incerc sa imi dezvolt grupele musculare de la abdomen si de la spate cifoza se va ajusta? Fara raspunsuri de gen du-te la spital fai raze ca am fost. fost si mi-au recomandat inot sau sala si sa fac la la spital gimnastica medicala dar nu am cum din mai multe motive. deci fac sala, vreau sa mentionez ca nu se vede mult adica doar unpic scolioza deoarece o simt cu mana cand trec cu mana de la inceputul coloanei pana la gat simt o deviatie straight face cat despre cifoza este cam frustrated nu e sa zici ca sunt "ghebos" ca merg pe strada si se uita lumea nu. chiar deloc par drept pot sa imbrac orice tip de haine nu se vede deloc doar ca merg cam stramb adica cu capu in jos chiar daca icnerc sa stau cat mai drept par penibil niste sfaturi va rog. si cand ma culc vreo pozitie ceva sa ma indrept icnerc cand adorm sa stau fara perna si drept sau cu perna pe cap sa-mi steie drept gatu da degeaba nu reusesc si daca reusesc dimineata ma trezesc intr-o postura stramba adica gu genunchi in fata si cu spatele in spate mai bine zis " ma trezesc intr-o pozitie de cocosat "! si mai am vreo sansa sa ma indrept? in ianuarie fac 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Normal c ai sanse.trebuie insa sa lucrezi sub indrumarea unui cfm'ist [specialist in cultura fizica medicala]. bafta.

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cifoza si scolioza pot avea origini[motive]diferite. daca dr. a spus ca sint deficiente de postura,sunt recuperabile destul de usor,prin gimnastica medicala dar asta se face numai sub indrumarea unui specialist cfm. cele mai simple exercitii sunt cele de ''elongatie''[atarnat la bara fixa, cu ridicarea genunchilor la piept]. dormitul, pe un plan dur.

| anonim_4396 explică (pentru a1doru):

Fac 16 ani in ianuarie ce crezi ca mai am vreo sansa sa-mi indrept coloana?

| a1doru a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal c ai sanse.trebuie insa sa lucrezi sub indrumarea unui cfm'ist [specialist in cultura fizica medicala]. bafta.

| emmyl a răspuns:

Trebuie să faci gimnastică specifică. Și să ai grijă cât mai mult de poziția în care faci diferite activități. Eu am o carte în care sunt date diferite exerciții fizice pentru diferite afecțiuni. E veche. Se numește "Gimnastica medicală la domiciliu".
E un risc la sală, din cauza exercițiilor să afectezi mai mult coloana, dacă nu e un instructor bun pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Man, imi pare rau pentru tine. incearca sa nu te lasi, incearca sa ai ambitie. poate nu poti salva lumea, dar te poti salva pe tine. ambitie, perseverenta, uneori chiar nebunie pana la depasirea tuturor limitelor. limitele le cream doar noi. nu exista limite

| roxanamoisin a răspuns:

Nu ai spus gradele etc, trebuie sa mergi la un consult specializat. Dar oricum, sala ajuta, dar trebuie sa stii f bine ce faci, pentru ca sunt unele ex care iti pot agrava problema si altele care ti-o pot indrepta. Cand aud de culturism, multi medici il condamna ca se ia doping, ca se lucreaza cu greutati inadecvate sau gresit, asta pentru ca sunt multi care fac culturism gresit, dar de fapt culturismul este sanatate daca este practicat corect, poate indrepta deficientele si poate modela.Fitnessul, aerobicul (yoga - stretching, pilates), culturismul sunt un fel de terapie, gimnastica medicala pentru tonifiere si indreptare, poti chiar sa pui si masa, dar tb sa stii ce ex sa eviti. Sunt mai eficiente decat simpla gimnastica medicala, care, desi contine elemente de yoga - stretching, pilates, fitness, este de multe ori prea usoara. La varsta ta tb sa pui accentul pe stretching, elongatii - din atarnat la spalier sa ridici genunchii (poti sa iti pui si saculeti la picioare cu timpul, dar sa nu lucrezi din lombari ca mai rau faci), sala dar tb sa tii cont ca esti in perioada de crestere si sa nu faci cu greutati mari care sa te faca sa ramai scund prin presiunea p care o pun, mai ales ca ai cifoza si scolioza. Incearca sa eviti geno cu bara sau sa ridici greutati mari, fa tractiuni pentru dorsali la helcometru cu greutati mici la inceput, apoi mareste treptat la seriile urmatoare, conteaza cel mai mult efectul, sa simti ca muschiul respectiv - dorsalul lucreaza, ca arde. Conteaza mult unde sunt localizate exact scolioza si cifoza, daca mai sunt si alte afectiuni, cate grade au, ce inaltime ai, cate kg, stil de viata, tot, ca sa se poata stabili un program, alimentatia e iarasi f importanta pentru sanatatea oaselor si in general. Sa tonifici musculatura spatelui, abdomenului (mai ales din atarnat la spalier sa ridici picioarele, fara sa intre si lombarii ca atunci agravezi problema si poti capata si alte afectiuni) si a pectoralilor (din culcat pe spate), mai sunt si alte ex pe care le poti face la sala, si te indrepti si in acelasi timp te si tonifici, pe viitor si masa pui. Mai ales ca esti in perioada de crestere, te poti indrepta mai repede, dar sa nu lucrezi singur la sala pentru ca este foarte delicat sa alegi unghiurile potrivite, care nu iti fac rau, si sa executi corect ex. Am vazut din experienta mea si multi instructori care nu fac corect, ei sunt formati superficial la federatia de culturism sau alte institutii de genul ( stiu ca am fost si eu sa vad ce se face acolo) si nu pot face un astfel de program. Trebuie sa faci cu un instructor/antrenor bun, pe domeniu, sub nicio forma singur.
Roxana Moisin - instructor/antrenor coordonator fitness, culturism, aerobic (gimnastica pentru coloana - scolioza, cifoza, lordoza, spondiloza etc; pentru menisc, pentru gravide, yoga, pilates, stretching, aqua gym/aqua fitness etc)