| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
Am dureri la buric care se lasă in partea dreapta(dar nu foarte puternice) și constipație.Am fost la consult(ecograf) și a spus ca e posibil sa fie apendicită acută.Mi-a spus sa-mi fac computer tomograf.Aici se vede dacă am sau nu apendicită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai apendicita sigur. Vezi ca trebuie sa te grabesti cu operatia. Vorbesc serios.
Ce temperatura ai?

| Anafjfj explică (pentru Sistemulxxl):

Și atunci doctorul de ce mi-a mai spus sa merg la tomograf dacă nu se vede? Si analizele de sânge au ieșit ok și CT

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Anafjfj):

Daca te iei dupa ei s-ar putea sa fie prea tarziu cand vei auzi cuvantul SEPTICEMIE.
Crede-ma ca ce ai tu acum am avut si eu. Dureri de buric, supurari in jurul buricului. Tot asa am fost la doctor si m-a trimis acasa ca ce sa vezi? Buricul nu a fost legat bine la nastere.
A mai trecut o zi si a aparut pe langa dureri, supurare si... temperatura semn al unei infectii in organism. Aveam un vecin asistent medical care mi-a pus perfuzii cu antibiotice din 4 in 4 ore si tot nu scadea temperatura. Ala a fost norocul meu ca altfel azi nu mai discutam.
Am mers imediat la spital si intr-o ora eram deja operat.
Apendicele se sparsese si eram aproape de septicemie.
Poti face cum crezi dar este posibil sa patesti acelasi lucru iar daca nu ai un asdistent care sa te ajute cu perfuziile cu antibiotic...