| IceWhisper a întrebat:

Am fost ieri la analize si mi-au iesit trombocitele 187 (intervalul de referinta era de 194-477). S-ar putea sa am leucemie? Eu nu manc nici prea sanatos si nici prea diversificat.As putea sa am anemie? Va rog funda pentru cel care imi explic daca au iesit bune sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca doar trombocitele sunt modificate, nu poti avea leucemie (care are legatura cu leucocitele, asa cum ii spune numele) si nici anemie (care are legatura cu eritrocitele si hemoglobina). Este ciudata o scadere doar a trombocitelor, desi valorile nu sunt ingrijorator de mici. Mai degraba cred ca este fie o greseala a laboratorului, fie ca esti in perioada menstruala (sau ai fost in ultimele 3 zile). Cel mai bine este sa repeti analiza dupa o saptamana

| doctoressa a răspuns:

Buna! 150.000/mmc e limita inferioara a intervalului de valori normale, cu mici ajustari in functie de laborator/ kiturile folosite. Daca aceasta e singura modificare pe analizele facute nu se poate vorbi de o afectiune. Oricum ar fi bine sa repeti o hemoleucograma, preferabil la 1-2 saptamani de la menstruatie (menstruatia/alta sangerare determina trombocitoza reactiva, adica o crestere numerica a trombocitelor, ceea ce ar putea masca o valoare mai mica a acestora). Poti citi mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/analize/test-hemoleucograma-completa Multa sanatate!

| 0vidius a răspuns:

Tu ai trombocitopenie adica trombocitele mai mici decat valorile normale singura problema ar fi cresterea timpului de sangerare(TS) si are importanta daca ai vreo hemoragie sau daca vrei sa faci o operatie deoarece sangerarea se opreste mai greu.