| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Am fost la doctor, am primit antibiotic insa simt ca nu este eficent.
Am febra 39.4.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui pentru ce ti-a recomandat antibiotic. Daca ai vreo infectie, da. Daca ai raceala, ai nevoie de antivirale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suni la 112 si chemi salvarea ei stiu cum sa scada febra, poate te vor interna

| doctorandus a răspuns:

Suna Salvarea, ca altfel mori ca prostu'.

Răspuns utilizator avertizat
| popescuhertz a răspuns:

Este important sa urmati intocmai recomandarile medicului dvs. in ceea ce priveste tratamentul cu antibiotic. In mod normal, daca antibioticul nu pare sa fie eficient dupa cateva zile de tratament, este posibil ca medicul dvs. sa decida sa va schimbe tratamentul.

Cu toate acestea, daca aveti febra mare (peste 39 de grade Celsius) si va simtiti rau, este important sa mergeti din nou la medic sau sa contactati serviciile medicale de urgenta. O febra mare poate fi semnul unei infectii grave care necesita tratament imediat.

In timp ce asteptati sa ajungeti la medic, puteti lua medicamente pentru febra (cum ar fi paracetamolul) si va puteti odihni cat mai mult posibil. Bebeti suficiente lichide pentru a va hidrata si evitati sa consumati alimente sau bauturi reci, deoarece acestea pot scadea temperatura corpului si pot face mai dificila evaluarea starii de sanatate.

Este important sa continuati sa luati medicamentele prescrise de medic chiar daca va simtiti mai bine, deoarece acestea ajuta la prevenirea reaparitiei infectiei. De asemenea, ar trebui sa discutati cu medicul dvs. despre orice efecte secundare pe care le-ati observat in timp ce luati medicamentele.

| Motherlode a răspuns:

De cat timp iei antibioticul? Trebuie sa astepti putin sa isi faca efectul. Daca au trecut cateva zile bune si tot nu ti s-a ameliorat starea, mergi iar la doctor, poate cauza febrei este alta si nu cea depistata initial.

| liliana77any a răspuns (pentru Motherlode):

De 4 zile

| liliana77any a răspuns (pentru Motherlode):

De joi.