| Tiberius a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de un sfat.Am avut ghinionul sa racesc atat la rinichi cat si sa fac purui in gat din cauza ca am mers in masina cu, climatizarea pornita in fata.Partea buna e ca am reusit sa ma tratez acasa(nu prea agreez medicii) si probabil sa scap de raceala de rinichi dupa 4 zile de antibiotice recomandate de farmacie si ca regim alimente fara sare. Partea proasta e cu gatul care ma doare cumplit si am puroi. Iau antibiotice incepand de azi, nu stiu despre ce e vorba dar e ceva f tare se ia una la 24 ore.Am incercat cam toate modalitatile ceaiuri calde, gargara cu sare.Sunt o fire destul de rezistenta mananc, ma misc, desi azi am avut 39.4 febra.Maine trebuie sa plec la mare.Pana acum ma tratez cu antibiotic +coldrex. Daca nu iau coldrex am febra foarte mare.
Ma intereseaza ce as putea face sa scap de febra mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darii a răspuns:

Clima de la masina e foarte periculoasa, cunosc multe persoane care au racit zdravan de la ea. Ca sa scapi de febra e recomandat sa-ti faci comprese cu apa mai rece sau sa te infasori in prosoape cu otet. Sper sa te faci bine repede si. distractie placuta la mare!

2 răspunsuri:
| enchanted a răspuns:

Tinctura de propolis cu miere de albine pentru gat, otet pentru febra. doua lingurite de otet de mere cu 2 linguri miere intr-un pahar cu apa temp camerei si iti va revitaliza organismul si va stopa si febra

| madalina_4905 a răspuns:

Si ce ai facut de ti-a trecut? Am aproximativ aceleasi simptome?
Mersi... app sa stii ca m-a distrat si eu in seara asta cand am citit raspunsurile tale, mai ales catre cei care au avut intrebari "'ëxistentiale"happy bv