| EuAndreia a întrebat:

am in clasa cam 6 sau 7 fete care fumeaza sau au incercat.eu nu imi doresc sa fumez sau sa incerc vreodata + sunt alergica la fumul de tigara si la un bal unele fete care nu fumau au inceput si ele adica au incercat. ce ar trebui sa fac ca sa nu patesc asa ceva? Adica ca sa nu fumez? Sa le scot din anturajul meu, asa-i? pentru rasp cu : incearca sa fum. sau alte prostii de genu dau abuz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dai abuz?
Învață să-ți alegi prietenele, anturajul în acre te învârți este toxic.
Pa, pa.

| DianaScorpio a răspuns:

Si eu am in anturaj persoane care fumeaza de mult timp. Pur si simplu nu te lasa influentatahappy. Nu trebuie sa ii scoti din anturaj, pur si simplu ramai ferma pe pozitie si nu te lasa influentata de cei din jurul tau.

| UniversaLove a răspuns:

~*~Pai nici sa nu te apuci de fumat vreodata de alcool sau alte toxine nici nu cred ca mai trebuie sa spun. Sfatul este sa eviti cat poti de mult astfel de persoane gen fumatori,alcoolici sau care consuma substante halucinogene(ciuperci, plante). Incearca sa stai langa persoane care iti ofera bucurie, intelepciune si energie care sa te faca sa fi cu zambetul pe buze.Multa Lumina si Iubire iti Doresc~*~

| AndreiZz a răspuns:

Hei daca ai un caracter puternic poti sa spui oricand nu.Nu trebuie sa iti schimbi prieteni, trebuie doar sa-i accepti asa cum sunt.Bafta!

| DonAnonymius a răspuns:

Fetele de care vorbeşti nu vor avea nici un fel de viitor strălucit.Cel mai probabil vor face autostopul îmbrăcate cu o fustă cât batista.Gândeşte-te că ele nu există pentru tine. Gândeşte-te la consecinţe. Gândeşte-te la câţi bani ai cheltui pe ţigări.În opinia mea, ţigara este una dintre cele mai mari prostii inventate vreodată, după droguri.

| purplegirl1234 a răspuns:

Hei, nimeni nu te poate obliga sa fumezi, chiar daca prietenii tai fumeaza, asta nu te poate face sa fumezi si tu. Daca ai vointa poti sa le spui pu si simplu sa nu mai fumeze prin preajma ta, daca se supara, asta e, le spui ca tu nu vrei sa iti consumi viata cu tigarile.,

| EuAndreia explică:

Deci?

| Lalaland11 a răspuns:

Buna! Ele au incercat din curiozitate, cred. Daca esti prietena cu ele nu inseamnca ca daca ele fumeaza, sa stricati prietenia. Poti sa le explici ca tu nu vrei sa fumezi si daca pot in preajma ta sa se abtina happy happy

| gabitza_5364 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu incerci deoarece tu trebuie sa te abtii si sa stai mai departe de ele
eu asa as face

| AnNnA_2778 a răspuns:

Hm...pai daca nu vrei sa fumezi nu fuma ca nu e sanatos. Persoanele care fumeaza isi asuma riscul fumatului. Iar pentru o tigara nu cred ca trebuie sa te indepartezi de ele. Asta depinde daca tu te intelegi bine cu ele. happy