| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Am intrat într-o stare de teama. Bunica mea, din partea mamei a avut cancer de col uterin, cu metastaze, ceea ce i-a adus și moartea, acum, sora mamei mele are aceeași boala și acum vreo doi ani și mama mea a descoperit că are niste chisturi ovariene, dar a luat un tratament și este bine. Din cate am întrebat în familie, am văzut că și din partea rudelor tatălui meu am cazuri de femei diagnosticate cu fibrom, mătușile mele, dar și din partea mamei. Îmi este tare teama că poate fi vorba despre ceva genetic, ceea ce și cred că este. As vrea sa îmi fac niste analize, sa vad daca este genetic, însă nu știu la ce clinica sa merg și as vrea sa merg și la un medic ginecolog bun. Din toamnă, incep facultatea și dacă ați mers îmi puteți recomanda o clinica sa un doctor bun in București? Nu știu dacă la spitalul de stat se fac teste genetice. Măcar să mă simt mai in siguranță, pentru că sunt convinsa că această boala este ereditara, ar fi o coincidență prea mare ca și bunica mea, dar și cele trei fiice ale ei, mama și cele două surori, să aibă aceeași boala, iar una sa fie in pragul morții acum. Bunica mea a fost diagnosticata pe la vreo 62 de ani, in timp ce una dintre mătușile mele, cea care este in stadiu terminal, nu are decât 42 de ani, iar mama mea, din câte îmi amintesc, a avut problemele acestea de sănătate pe la vreo 36 de ani, eu eram mica pe atunci. Și mă gândesc la faptul că pe la vreo 30 de ani o sa am și eu probleme.
Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul de col uterin si cel ovarain se fac de la infectia cu transmitere sexuala, adica SEX fara protectie, unde femeia se infectaeza, nu se duce al controale ginecologice in fiecare an ca sa fie detectate din timp si mor ca proastele.

In ziua de azi o displazie de col uterin se poate rezolva in 15-30 de minute, indepartand testutul modificat si afectat prin cauterizare, criogenizare sau care rezectie de col uterin (taierea lui).
Iarta-ma dar bunica ta a murit ca o proasta, fiindca in 10 ani avea foarte-foarte mult timp sa ajunga la medic si sa i se taie colul uterin, sau scoata integral si sa scape de tesutul modificat, pre-canceros.
Din pacate, indolenta si prostia se platesc uneori cu viata!

Ia de invata de la bunica si mama ta si nu fa sex fara prezentativ ca-i de glumit cu HPV-ul, a avand 6 tulpini care provoaca cancerul de: col uterin, ovarian, mamar si bucal!
Nu te juca cu protectia sexuala ca risti sa mori de tanara.

In ce privesc chisturile ovariene si fibroamele uterine, acelea sunt produse de mancarea nesanatoasa cu care ne hranim zilnic si care afcetaeza hormonii nostri, ducand la cresterae de estriogeni in corp, care duce al formarea de chsiri ovariene si fibroame uterine.
Atat chisturile ovariene cat si fibroamele uterine sunt tumori BENIGNE care nu sunt canceroase si se pot opera cu succes!

Cancerul nu este ereditar, dar esti predispusa sa-l faci daca te infectezi.
Mergi la medic anual, cu strictete si nu vei face cancer niciodata!

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Sincer, ea a fost la medic, doar că a aflat că avea și rinichii atacați, nu știu exact sa îți explic. De aceea a murit. A murit la vreo 67 de ani, dar nu știu de ce nu au operat-o la timp. Mă gândesc să îmi fac vaccinul contra HPV.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni91):

Vaccinul HPV acopera vreo 20 de tulpini, nu toate cele 200 de tulpini existente, deci indiferent ca-l faci tot iti trebuie protectie cu prezervativ si mers in fiecare an la ginecolog pentru analize citologice.
Daca bunica ta mergea in aia 10 ani la ginecolog era salvata, dar se pare ca nu a mers... poate inveti din greseala ei fatala si ai grija de corpul si sanatatea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As vrea sa îmi fac niste analize, sa vad daca este genetic. Ce să fie genetic? Acelea erau organe feminine. Iar cancerul nu se moștenește genetic. Nu există gena cancerului care să poată fi depistată la testare.
mă gândesc la faptul că, pe la vreo 30 de ai, o sa am și eu probleme. Nu te gândești, ci faci prognoze pesimiste.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Sincer, chiar îmi e teama. In plus, in jurul vârstei de 30-40 de ani, toate femeile în familia mea au avut probleme. Nu știu dacă au contactat toate HPV cu transmitere sexuala, ținând cont de faptul că toate au parteneri de viață de ani de zile, și nu au avut relații extraconjugale, sau doar eu o coincidență nefericită.

| doctorandus a răspuns:

Vaccin HPV.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu vad utilitatea testelor genetice, ti-ar confirma niste sanse si cam atat, nu ti-ar da nici garantii si nici nu ti-ar oferi certitudini ca in cazul unor controale si analize concrete. Deci de doua ori pe an mergi la medicul de familie, intreaba ce analize si unde sa le faci si ce poti face mai departe, eventual obtii si trimitere pentru analize decontate de stat.

| Nimeni91 explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc!
Mereu merg la medic pentru analize, și, până acum, sunt bine. Doar că medicul meu de familie nu da trimiteri pentru analize, pentru că spune că ne trimite la medicul specialist, și medicul specialist îmi dă recomandări de analize sau trimiteri, din cauză că medicul de familie, o doamna, ori nu e pregătită, ori nu vrea sa se complice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are rost sa-ti faci griji.Cineva spunea ca asta e secolul in care omenirea va fi lovita cel mai mult de cancer, divort si boli psihice.Si am niste prieteni care au avut o fetita cu cancer la 8 luni.Au facut teste genetice la Londra si au iesit negative, deci nu de la ei avea fetita boala.Si nici o ruda de-a lor nu are cancer.
Asa ca bucura-te ca ai ajuns la varsta asta si fii recunoscatoare lui Dumnezeu pentru fiecare zi, fiecare clipă.
Daca te ingrijorezi mai mult scade imunitatea din cauza stresului.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Indiferent la ce ginecolog ajungi, trebuie să îți comande teste complete, având istoria asta. Componenta ereditara este clar cea mai importantă, dar cancerul poate apărea și din alte cauze, cum ar fi mediul de lucru. Și eu am avut o mătușă care a murit, fiindcă a fost afectată de radiațiile de la Cernobîl. Am citit că efectele radiațiilor de atunci pot fi latente, și e posibil ca bunica ta să fi fost afectată din aceeași cauză. Nu zic că asta e cauza, poate e complet greșit, dar vreau să subliniez că nu doar factorul ereditar conduce la apariția cancerului, pot fi diverse alte cauze. Oricum, pentru binele tău, ar trebuie să mergi la control des, la 6 luni-un an. Dietă sănătoasă, fără carne roșie, fără semipreparate, zahăr puțin, mă rog, doctorul îți va spune toate astea.
Baftă!

| Nimeni91 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc pentru explicații!
Da, știu că nu numai factorul ereditar ne dictează eventuale boli, doar că, fiind atât de multe cazuri în familie, pur și simplu am inceput să mă stresez.

| Mihai0101 a răspuns:

Sti cat de mult ne afecteaza stresul si panica nici nu-ti dai seama!
De unde sti tu ca in adn-ul tau nu ai mostenit o gena puternica care poate face fata orcarei probleme?
Nu toate problemele se mostenesc bine ca nu din fericire nu toate genele se mostenesc fiecare om pe lume e unic vorbind de sistemul imunitar.
Nu faci decat sa-ti faci rau gindind ca o sa intampini aceleasi probleme.Total gresit!
Gandul negativ aduce boala stres stomac si restul vin de la sine etc...

| Nimeni91 explică (pentru Mihai0101):

Da, sincer, eu mă stresez din orice, și când am văzut că au fost atâtea probleme de sănătate, m-am speriat, sincer. Nu numai cancer, ci și probleme cu inima, și probleme dentare, pe care le-am moștenit și eu. Deși igiena dentara era buna, toți și-au pierdut din dinți, începând cu 20 și ceva de ani. Varul meu are deja, la 27 de ani, 3 implanturi de morali și un incisiv central superior. Sincer, și eu am avut aceste probleme toată copilăria mea, acum nu mai am, doar că mă gândesc. Toți au mers la dentist, doar că mi se pare prea ciudat sa aibă chiar toți probleme. Și avem toți miopie sau probleme cu ochii, de la glaucom până la nervi optici morți.