| Andreasx a întrebat:

Mama mea are un fibrom uterin de 5 ani si chisturi ovariene de vreo 2.Acum a fost depistata cu cancer de col uterin stadiu 4.Are legatura cu fibromul? daca e lasat neoperat poate cauza cancer? i-a fost frica sa se opereze atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din pacate fibromul netratat poate duce la dezvoltarea unui cancer de col uterin sau a unui cancer de endometru. Adesea, fibromul uterin apare insotit de tumora maligna adica de cancer. Fibromul uterin, odata diagnosticat trebuie tratat chirurgical prin extirparea uterului ( este cea mai sigura varianta din punctul meu de vedere) cat mai repede cu putinta pentru a impiedica aparitia unei formatiuni tumorale maligne. Exista insa si alte metode de tratare a fibromului. Din pacate, in cazul mamei tale acum nu se mai poate interveni chirurgical intrucat a dezvoltat deja o forma de cancer destul de avanstata. Acum are nevoie de tratament oncologic pentru imbunatatirea calitatii vietii. Daca ai si alte intrebari legate de cancerul de col uterin te pot ajuta in privat!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă citești aici, probabil că o să afli și răspunsul:
http://www.desprefibrom.ro/......de-cancer/