| anonim_4396 a întrebat:

Am lipsit 2 zile din,,Saptamana altfel,, pe motiv ca nu m-am simtit bine. Ieri doamna diriginta mi-a cerut scutirea pentru a imi motiva absentele, dar eu nu am fost la medic...nu am scutire medicala! Nici nu stiam ca se pun atatea absente cate ore avem in ziua respectiva...adica eu o sa am 12 absente! Se poate sa ma duc acum la dispensar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La tine în clasă nu a mai lipsit nimeni de nu știi că se pun absențe la numărul de ore care le ai în ziua respectivă? Greu de crezut ce spui tu!
Scutirile medicale nu se dau retroactiv, eventual să vorbească mama ta cu diriginta privind lipsirea de la cursuri, atât!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum DEGEABA mai mergi la medic sad

Îi spui mamei tale să-ţi scrie o Motivare pe cele 2 zile ( părinţii pot motiva 3 zile pe semestru )!

Toate cele bune.

| Vi003 a răspuns:

Pentru ca ai absentat de la "Sa stii mai multe, sa fii mai bun!", vei primi absente la... purtare, asa prevede legea, in niciun caz la obiectele pe care le-ai avut in acele zile. Cum sa primesti absenta la mate, daca tu n-ai facut mate in acea zi? Ai lipsit 2 zile, vei avea 2 absente la purtare.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Prost procedat. Ei bine, trebuia atunci când nu te-ai simțit să te duci și să ceri. Mai e modul ilegal, să dai bani pentru scutire, dar e ilegal.
Varianta ușoară: Face maică-ta(așa vorbesc eu, scuze) scutire de mâna în care scrie genul:
Doamnă digintă Nuștiucum Blablabla,
Eu Xyzqdfd, mama elevei Kkkkk vă rog s-o scutiți pe fiica mea în intervalul 11.04. 2011-16.04.11(exemplu) pe motiv de răceală(sau ce o fi).
Mulțumesc frumos!
(Oricum, mai pompoasă trebuie făcută.)

| AmiRa33Rebeca a răspuns:

Se poate sa o rog acum pe doamna doctorita de acolo sa imi faca o scutire, chiar faca a trecut atata timp si acum nu mai am nimic? P.S. Nu am fost niciodata la medicul de familie, nici macar mama....Nici macar nu stiu cum se numeste!