| Evilyn a întrebat:

Am luat azi dimineata pe la ora 7 apoi pe la ora 2 sau 3 cate o pastila de ParaSinus, Pe la ora 7 al consumat alcool [shot care continea vodka]. Greseala mea. Am uitat si am luat inca o pastila la ora 9. Imi puteti spune cam care ar fi reactiile adverse [din moment ce parasinus e antiinflamator, nu a
ntibiotic] si care ar fi sansele ca acestea sa apara? Si pot face ceva in privinta asta? Stiu ca nu ar fi trebuit sa iau acel shot...nu e nevoie sa mentionati si asta ^_^ Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Paracetamolul este foarte toxic hepatic, la fel si alcoolul. Cel mai probabil vei avea o mica suferinta hepatica fara sa o simti. Exista si o forma severa a interactiunii dintre paracetamol si alcool, cu hepatita fulminanta, dar este extrem de rara (cateva cazuri pe an in lume). Nu poti face nimic in privinta asta. Redu doza de paracetamol (el ramane toxic si de unul singur) si incearca sa nu bei alcool o saptamana). Ficatul tau se va regenra fara probleme.

| onasis1961 a răspuns:

Stai linistit ca nu vei patii nimic.Chiar daca era antibiotic, acoolul reducea din eficienta! Sanatate maxima!

| Kaℓi a răspuns:

Nu se intampla nimic, relax.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se consumă alcool în timpul tratamentului şi timp de 24 de ore după terminarea acestuia!

"Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic
Toxicitatea paracetamolului este crescuta de administrarea concomitenta de alcool etilic
Riscul de aparitie a reactiilor adverse ale clorfeniraminei este crescut de administrarea concomitenta cu deprimante ale sistemului nervos central SNC (..., alcool etilic),...
Este contraindicata asocierea cu alcool etilic,... " - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......SINUS.aspx

ATENŢIE : nu se întrerupe tratamentul ca să poţi să bei "liniştit/ă" deoarece, în acel caz, faci tratamentul DEGEABA!

Vezi şi alte efecte adverse în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1755_07.07.09.pdf?anmPage=1275&ID=25495

Toate cele bune.