| OvisOvidiu a întrebat:

Buna TPU am nevoie urgent de ajutor.
Am un dinte cariat cel din mijloc si de cateva zile. mi s-a umflat buza foarte tare de fapt gingia a aparut o galma mare de vreo jumatate de centimetru cred ca si mai mare si mi se duce in jos pe dinte sad nici macar nu mai pot zambii am citit pe net si zice ca e un abces. Vreau sa stiu e tratabila? Exista riscuri? Sau trebuie sa merg la operat?
Va rog cat mai urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

E bine ca esti in alerta. Ai un abces intr-adevar si trebuie sa mergi la dentist.
O sa-ti deschida putin canalul si o sa-ti dea antibiotice.
Nu lua tu antibioticele singur, dupa ce scrie pe net; trebuie sa ai canalul deschis de medic.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai facut un abces dentar-exista o punga de puroi in interiorul tesuturilor din jurul lui. Pune comprese cu apa rece(gheata) pe partea externa a obrazului. Evita caldura! Ia ampicilina 500mg capsule la 8 ore si fa-i o vizita medicului dentist.O seara linistita fara durere!

| onasis1961 a răspuns:

Da,este abces.Trebuie să mergi urgent la stomatolog. Până atunci ia un antibiotic.

| mona a răspuns:

Du-te la stomatolog, daca e infectie[puroi]ar trebui sa iei antibiotic

| MrSoapte a răspuns:

Ai facut infectie!
Nu este ceva extrem de groaznic, dar nici ceva de neglijat!
Mergi la un medic stomatolog si, vei rezolva problema!
Important este sa nu stai asa!
Bafta!

| OvisOvidiu explică:

Am loat de dimineata un antibiotic. o capsula de aia cu praf inauntru mi-a dat maicamea si acum pe la 20:30 a inceput sa-mi curga un lochid rosu cu gust ca de ( excrement).
Apas pe punga si tot iese, dupa aia iar se unple si tot asa dar vad ca punga aia nu se sparge de tot inca mai ramane si nu stiu de unde curge sangele ala sau ma rog puroi dar este rosu ca sangele
Si imi fac griji ma gandesc daca mi s-a saprt vreun vas de sange din cap ori am facut vreo hemoragie
Ca pana maine mai e destul. as vrea sa sun la 112 dar parintii zic ca nu e nimic astept pareri pls!

| michelia a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Nu te speria, e ceva firesc. Nu iti curge singer din cap, e singe amestecat cu puroi. Nu mai apasa pe zona cu abces.
Nu are cum sa-ti treaca dupa o singura capsula de antibiotic. E din ala care se ia la 12 ore? Ia si doza de seara asta.
Fa spalaturi cu ceai de musetel local ( sa fie caldut, nu cald si nici rece) si scuipa fara efort ( ca la gargara).
Miine mergi la medic si doar o sa-ti umble pe canal si o sa-ti dea eventual alt antibiotic ( sau sa continui cu asta, dupa caz).

| OvisOvidiu explică:

Ms pentru sfaturi michelia :*happy
Chiar m-au ajutat foarte mult!

| OvisOvidiu explică:

Si nu e din ala care se ia la 6 ore... xD
Dar am auzit ca antibioticele fac rau.thinking nu stiu ce trebuie sa iei dupa el. ca iti distruge nu stiu ce

| michelia a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Ma bucur ca te-ai mai linistit! happy
Da, e bine sa le asociezi cu un protector pentru flora intestinala ( se gaseste la farmacie). Pina miine, ia si maninca un iaurt, face bine in sensul asta.
p.s. Cind raspunzi special pentru o persoana, apasa pe " raspunde" acolo unde a mai raspuns userul respectiv, asa cum apare acum la mine ca iti scriu tie in special.Asa va aparea pe notificare.

| OvisOvidiu explică (pentru michelia):

Astazi trebuie sa merg la farmacie sa-mi iau un protector. dar acum am sesizat ca unflatura se mai retrage. asa cum am mai spus am loat ieri de dimineata un antibiotic dupa aia mai pe seara si la 6 dimineata. si unflatura nu mai e asa de mare.
E ok daca iau antibiotic fara sa consult un stomatolog... avand in vedere ca vin si sarbatorile nu cred ca mai sunt disponibili. duminica e liber, luni e liber si tot asa...
Are ceva dau tot iau antibiotic pana se retrage de tot. sau punga aia trebuie neaparat sparta?