| JHope a întrebat:

Am o intrebare.
Cum se numesc persoanele care au o imaginate atat de bogata incat uita realitatea(ex. este in oras cu prietenii, rade se distreaza si dintr-o data nu mai zice nimic si se uita in gol sau pur si simpul ochii ei nu transmit nimic si chiar uneori incepe sa vorbeasca desi nu e nimeni acolo sau nu are nici o legatura cu ce vorbeau prietenii).
Cum se numesc persoanele astea? Au si alte manifestari? E bine sau rau?
Imi cer scuze daca nu am ales categoria corecta.
Multumesc anticipat!
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoredanaElenaz a răspuns:

Este foarte posibil sa aiba deconectari de la realitate, sa fie preamulti cufundat in ganduri si probleme, sa uite de ce se afla acolo, multe din lucruri care au o povara sufleteasca de pot duce acolo. Desigur poate fi vorba si de o boala psihica, gen schizofrenie, isi poate imagina ca e altcineva in incapere cu el si sa fie concentrat doar pe persoana respectiva, sau bipolaritate. WHO KNOWS? Pot exista destule cauze. Mai degraba vorbeste cu un specialist, nu are rost sa iti faci griji aiurea sau sa iti faci scenarii dupa ce citesti raspunsuri aici, sunt doar presupuneri. Numai bine!

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde de la caz la caz.
In unele cazuri este mai real ce vad unii decat asa-zisa realitate pe care o vad toti.

| EneCristian a răspuns:

Sincer nu stiu termenul medical dar eu consider ca e cu capul in nori cel putin si nu stiu daca e bine sau rau depinde de caz poate are probleme poate doar nu are chef de nimic cine stie.( dc nu o intrebi la ce se gandeste?)