| redroseree a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare urgenta.Am un prieten cu diabet si in unele perioade are glicemiile foarte mari.Ce poate sa faca ca sa le scada sub 150 sau sub 200?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Să meargă la boli de nutriţie şi dacă are diabet real, tratamentul este aproape gratuit.Să nu neglijeze glicemia, că această bolă este parşivă.Nu doare dar termină organele interne!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul este o boala incurabila in prezent.

exista diverse tratamente (de la cele naturiste, la pastile pana la injectii cu insulina) care tin acesta boala sub control. Primul pas este regimul strict. Fara zahar, fara paine, fara cartofi, fara paste fainoase.

Asta e un lucru care se rezolva la medic nu pe TPU.

| ReZiSTorr a răspuns:

Exista niste ceauri speciale.si bunicul meu are.(daca nu face insulina) du-te la farmacie si farmacista iti va da toate indicatiile. funda?