| Anonim4567890 a întrebat:

Buna tpu.Am o mare problema/nedumerire.Ciclul meu este foarte neregulat.Cand destul de scurt, cand destul de lung.ciclul trecut a fost de 35 de zile iar luna aceasta 26 de zile.Tin sa mentinez ca menstruatia a fost normala din toate punctele de vedere,cantitate,culoare, durata.Acum,de vreo saptamana am observat cum burta mea se misca odata cu bataile inimii,sunt batai mici,ca o pusatie insa se observa si cu ochiul liber. Daca ma apas puternic in jurul buricului simt ceva tare,se simt pulsatiile mult mai puternic,insa chestia aia tare se intinde si in sus, nu doar in jurul buricului.Sa fie vorba de muschii abdominali iar de la atatea apasari sa devina durerosi avand in vedere ca apasarea este destul de puternica la fel si pulsatiile acelea sunt normale deocarece trece artera aora prin abdomen? iar pana acum nu au fost sesizate de mine? Vreau sa mai spun sa nu prea am burta, practic sunt plata la burta.Prietena mea cea mai buna are la fel insa ea are burta, e mai plinuta si nu se simt atat de puternic.Intrebarea mea este,poate fi vorba de o sarcina? eu nu cred altfel nu as fi avut menstruatie iar daca bebele ar fi fost atat de mare incat sa il simt in jurul buricului si mai sus, nu as fi putut sa imi trag burta.Astept pareri! Multumesc TPU!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pulsatiile provin de la un vas de sange mai marisor.
Daca ai avut menstruatie normala, nu esti gravida. Iar o eventuala graviditate dupa ultima menstruatie nu s-ar simti. Pana sa il simti pe bebe, ai avea alte simptome si o burtica marisoara, nu plata. Vezi si aici:
http://www.suntgravida.ro/......burta-3538

| Anonim4567890 explică (pentru SkyPilot):

Este a 3-a zi de cand am terminat menstruatia, si nici nu am avut contact sexual dupa ultima menstruatie.Ar trebui sa sesizez un medic cu privire la vasul marisor?

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonim4567890):

Nu. Practic simti pulsul pe un vas. Stai linistita, nu ai nimic. Mergi la doctor doar daca se vede si arata rau, ca varicele.
Si nici nu ai cum sa fii gravida din ce descrii.

| Anonim4567890 explică (pentru SkyPilot):

Deocamdata nu mi-a aparut nimic pe burta, deci inteleg ca nu am nimic.Multumesc tare tare mult, m-ai linistit!

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonim4567890):

Nu ai happy Intretine-ti abdomenul plat, noua, baietilor, ne place mult happy

| Anonim4567890 explică (pentru SkyPilot):

Si chestia aia tare din jurul buricului care se intinde pana sub stern iar la apasare doare ce poate fi? muschiul? atunci cand ma incordez nu ma doare daca ma apas.

| raduraduuu a răspuns:

Stiu ca e un site pe care poti intreba orice dar nu e mai bine sa intrebi un medic despre o astfel de problema?

| Anonim4567890 explică (pentru raduraduuu):

Voiam sa stiu parerea voastra si daca nu necesita medicul, de ce sa iau locul cuiva care chiar are o problema? referindu-ma la programari

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonim4567890):

Nu stiu anatomie cu asa detalii happy Am incercat la mine si e mult mai tare deasupra buricului decat sub el. Sunt baiat, am patratele pe abdomen.
Nu ai ce problema sa ai acolo, Probabil ca asa sunt muschii respectivi.

| Anonim4567890 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc din suflet!

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonim4567890):

Pentru putin. Cand ajungi prima data la ginecolog, aminteste-ti sa ii spui si de ciclul neregulat. Stiu ca exista cateva optiuni de tratament.
Iti doresc o noapte buna!