| Ioana74ses a întrebat:

Am o mare urgenta! Trebuie sa merg la oftalmolog si am auzit ca iti pune niste picaturi pentru dilatarea pupilei si vezi in ceata! Este nasol? Mai vezi ceva? Cat tine efectul?
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MasterGamer1995 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji.
Vezi in ceata, doar daca de uiti unde bate soarele. Daca te uiti la umbra nu vei observa efectul.
Am fost la oftalmolog recent si ca de obicei in Romania, te pune pe un scaun sa astepti aprox. o jumatate de ora. In acele 30 de minute am observat ca nu ma pot uita in ecranul telefonului.
Si ca un fun fact asa de final, nu pricep de ce iti face mai intai controlul la "aparat" si dupa cel final, dupa metoda "de mana".
Decat sa iti strici cate 4 ore din 2 zile diferite mai bine irosesc 5 ore dintr-o singura zi.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate generaliza, fiindca modul in care vei fi tratata depinde de boala care iti afecteaza globul ocular. Sanatate!

| danutzu96 a răspuns:

Nu are efecte de lunga durata. Eu vedeam perfect si cu prostia aia in ochi. O sa vezi in ceata o ora, fara durere sau usturime.

| ALGator a răspuns:

Gentiana sau beladona se cheama substanta (pe vremuri femeile foloseau cand mergeau la baluri, sa aiba ochi frumosi :-)
Nu doare, nu se simte nimic. Vezi putin in ceata.

| Ioana74ses explică:

Ca sa vada mai amanuntit ce ai iti pune picaturi!

| Ioana74ses explică:

Tu lucrezi si la primarie, esti si oftalmolog, hotule!

| DianaAndreeaDeea a răspuns:

La inceput este nasol, dar iti trece dupa cateva minute.Am fost si eu acum 2 saptamani, nu sunt chiar asa insuportabile happy

| Ciubanezu a răspuns:

Te tine jumate de zi, nu e nasol. doar ca nu te poti uita la lumina puternica. Si da, inca poti vedea.

| Biiiiancaa a răspuns:

Si eu am fost de curând la oftalmolog, si când mi-a pus aceste picaturi(pe la ora 15-16) m-a tinut pana seara, inainte de culcare. o sa te piste putin la inceput, probabil o sa iti lacrimeze ochii, dar sa nu te sperii, durerea trece in maxim 2 minute.
nu o sa poti focaliza lucrurile de aproape foarte bine, si nu prea e recomandat sa iti fortezi ochii cat timp esti sub efectul picaturilor(telefon, televizor etc)
dar dupa asta, crede ma ca vei vedea mult mai clar decat inaintehappy
iti urez Bafta:*