| oFataAnonimaa a întrebat:

Am o prietena, are 17 ani, 1, 80 inaltime si 93kg. Nu este obeza si nu mananca mult, nici mult de-odata dar ea totusi are burta. E necajita ca orice mananca se pune pe ea indiferent daca e mult sau putin. Abia mai mananca in ultima vreme. De ce nu poate slabi? Repet, nu mananca mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar prietena ta este supraponderala, la 17 ani si 1.80m ar trebui sa aiba 1.70m, deci are 23kg peste greutatea normala!
Poate slabi daca se apuca de sport intens macar 1 ora/zi iar portiile sa fie reduse la jumatate, ori masurat sa nu manace mai mult de 1200-1500 calorii/zi.
In principiu trebuie sa manace FARA: paine, fainoase, cereale, cartof, sosuri, dulciuri, sucuri, alcool

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A acumulat grasimea aia timp de anii de zile si acum vrea in cateva zile sa scape de ea? sunt kg de grasime pura exact ca slanina pe burta ei trebia sa se intrebe de slana aia cum a aparut acolo ca se vede pe parcusul aniilor ca tot crestea slana acolo, ba slabesti daca nu manci slabesti problema e grasi uita ceea ce manca ei manca 5000 de calorii si spun ca manca doar 1000 de calorii, spun asta pentru ca si eu ma cunosc cum sunt

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, indicele BMI arata spuraponederala!

Uite aici, poti calcula si singura daca introduci datele personale:
http://www.nutritionistcluj.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala-bmi/

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis Gretta, prietena ta e supraponderala. Daca nu te-a mintit si chiar a incercat sa slabeasca, nu mananca mult si mananca sanatos insa tot nu reuseste e foarte posibil sa aiba o patologie endocrina, sindrom cushing, de exemplu. Sau diabet sau chiar sindrom metabolic. Daca nu minte e nevoie de un consult medical si niste analize, sa vada exact de ce nu poate slabi si daca e cazul sa i se prescrie un tratament.
Daca ea incearca sa slabeasca doar cu gandul, fara sa faca nimic in directia asta, acolo e problema.

| oFataAnonimaa explică (pentru CuriousStuff):

Dar faza e ca abia bea lichide. Nu bea sucuri sau d-astea doar un pahar de cappuccino in fiecare dimineata. E plinuta de cand o stiu si a facut si sala intr.un timp si tot degeaba. Eu cand imi luam shaorma ea nu voia. O stiu de mica, nu m-ar minti.

| peperonies a răspuns:

Sa ii spui unui om gras ca sa slabeasca trebuie sa manance mai putin e ca si cum i-ai spune ununi om cu alergii ca sa nu mai aiba reactii alergice trebuie sa respire mai putin.

spune-i prietenei tale sa nu mai bea altceva in afara de apa si sa nu mai manance nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. sa o lase usor si cu fructele.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Poate nu mananca mult, insa mananca prost. Daca are un metabolism lenes sa incerce sa reduca carbohidratii, chiar sa-i elimine. Are un surplus de care organismul ei se va folosi. Sa se axeze pe proteine si legume cat de multe. Zahar, prajeli adio.
Sportul nu i-ar face rau, desi banuiesc ca ii este greu, ar ajuta-o mult.
Si niste analize nu ar strica, poate are dereglari hormonale, probleme cu tiroida si atunci toate astea ar fi cam inutile.