| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...
Cand imi vine menstruatia ma doare burta ingrozitor si de multe ori vomit. E ceva normal? Nu am fost inca la un doctor...Mai e inca o mica problema, mi-a venit la varsta de 11 ani. Daca puteti sa ma ajutati cu ceva va raman recunoscatoare si dau fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenySsa_6676 a răspuns:

Ca ti-a venit la varsta de 11 ani nu este nicio problema sunt fete carora le vine si mai repedewinking insa cu vomitatul in timpul menstruatiei daca ti` se intampla la fiecare luna ceva nu este in regula, deoarece nu este normal sa vomiti, asa ca ar trebui sa consulti un medic cat de repede. S`ar putea sa fie si doar simple dereglari hormonale, dar daca persista in fiecare luna probabil este ceva mai grav, in primul fapt ca vomiti. Ca te doare burta, este aproximativ specific in perioadele sensibile pentru. ca corpul tau elimina sangele "rau". Totusi cel mai bine ar fi sa mergi la un medic, fara nicio jena happy. Mult succes, sper sa te faci bine!

3 răspunsuri:
| Onutzyk a răspuns:

Pai.nu. Bine, durerile difera de la pers la pers, dar cel mai bine cred ca ar fi sa te duci la un medic pentru a fi sigura.
Oricum, in primul rand vorbeste cu mama ta.
Si ai grija cand esti pe stop sa nu stai pe ceva rece, sa nu faci sport, sa nu te agiti excesiv...

| Meryem027 a răspuns:

Da, e normal. happy Stai linistita, mie tot pe la 11 ani mi-a venit. Daca esti dezvoltata, e normal sa-ti vina la varsta asta. De acum, esti domnisoara in adevaratul sens al cuvantului! :*

| Etiquette a răspuns:

Stai linistita, la inceput e ceva normal, si eu vomitam zilnicsad, cu timpul o sa treaca, doctorul nu are cu ce sa te ajute, esti inca prea mica pentru bombe cu hormoni...doar sa ai grija ca atunci cand esti pe stop sa nu faci dusuri lungi si fierbinti, mie asta imi spune mama mereu, si pentru dureri, sa iei nurofen, paracetamol.stiu si eu.
Ai grija:*.