| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema care ma ingrijoreaza!
Slabesc fara motiv anume.
Vreau sa scriu putin de povestea mea, ca sa zic asa.
In aprilie am avut o criza de fiere, am fost la doctor, mi-a pastile, sa tin regim dar a zis ca nu e ceva asa grav(colecistita cronica).In prima luna am dat jos vreo 3 kg deoarece am tinut regim strict. Usor, usor am inceput sa mananc cat de cat normal, dar nu mai mananc asa de mult ca inainte. Pe atunci aveam si stari de neliniste, palpitatii, simteam ca ma strangea stomacul, iar dr mi-a si si niste pastilute de stres. Prin septembrie sa zic asa mi-am revenit, mai am usoare probleme digestive, dar eu tot slabesc. Am dat jos 15 kg, de la 64 am ajuns la 48. Si tot scad. Analizele le-am facut recent, sunt bune toate. Mi-a mai dat sa fac si vitamina d3, toxoplasma si toxocara. Bune si astea, urmeaza ca luni sa ma duc cu ele sa-i arat rezultatul. Si nu stiu incotro sa mai iau, vreau sa ii zic sa imi dea vitamine ceva, sau sa ma trimita la alt specialist.
Credeti ca e baza de stres? Nu stiu de la ce poate fi.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

As zice sa iti faci un test de diabet.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru DonEduardo):

Am facut analiza la glicemie in decembrie, 62 glicemia.

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu există "fără motiv". Consultă un endocrinolog.

| Whitesnake99 a răspuns:

Poate sa fie inclusiv ceva psihologic? Ai trecut prin ceva ce te-a marcat psihic sau te-a afectat la nivel emotional in ultimul an?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru Whitesnake99):

Sunt cam stresata! Si cu nervii la pamant!

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Nu prea se leaga. Stresul si nervii de obicei au efect invers si anume duc la mancat compulsiv. Mizez pe ceva medical. Vitaminele nu te vor ajuta (la ingrasat).

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru Whitesnake99):

Ceva medical? Ce anume?
Analizele sunt bune. Am facut ecograf intern, doar o colecistita si microlitiaza renala. Tot in aprilie am fost si la endocrinolog, analizele bune dar la ecograf nu arata bine glanda tiroida. De atunci nu am mai fost.
Mentionez ca eu timp de vrei 3 ani am luat anticonceptionale si tot in luna aprilie le-am lasat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

"nu arata bine glanda tiroida"
Bingo, foarte probabil ca aici sa fie problema. Si la urma urmei, daca cresti caloriile, te ingrasi sigur.