| Camelutsaa a întrebat:

Buna,TPU. Am o problema ce nu imi mai da liniste. Acum aproape o luna am fost cu prietenul meu la mare si tocmai eram pe ciclu (de pe 8 pana pe 11 a tinut si la mare am stat de pe 10 pana pe 16). Am facut dragoste si de vreo cateva zile merg putin mai des la baie, si parca am niste stari de greata. Acum 2-3 saptamani am facut un test de sarcina si nu aveam nimic. Am facut si alaltaieri unul si la fel, nu am nimic. Ieri mi-a venit si ciclul(mie imi mai intarzie cateodata, alteori imi vine mai devreme)... insa mi se pare imi curge putin...culoarea este rosie, insa inainte imi venea mai mult in primele zile. Cand m-am trezit de dimineata, mi-a curs deodata foarte tare. Credeti ca este vorba de o sarcina? Mentionez ca prietenul meu nu a ejaculat niciodata in mine si nici in prezervativ. dar o data am facut neprotejat si am avut 2 acte unul dupa celalalt (a facut pauza,s-a spalat bine, a urinat). M-am gandit ca dupa ce imi trece ciclul acum, sa mai iau un test. Ce parere aveti? Are ceva daca testul l-am facut ieri si azi mi-a venit ciclul? Si la cat timp dupa menstruatie mai pot lua un test ca sa fiu sigura ca nu am nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Poti sa fii gravida si a mai vina ciclul (in cazuri rare se suprapun, dar are alt flux, vine mai putin). Cel mai bine e sa consulti un ginecolog. Nu toti cei bine interesati sunt si in cunostinta de cauza, si sa nu fii in postura de a afla de sarcina cand e prea tarziu.

| Kriss96 a răspuns:

Din moment ce ti-a venit menstruatia nu cred ca esti insarcinata. Prietenei mele nu i-a venit doua luni dupa ce a facut sex neprotejat si nu a ramas insarcinata. Si ea chiar s-a stresat foarte tare. Cred ca dereglarile pe care le-a avut au fost din cauza contactului sexual. A fost primul pentru ea si neprotejat. Dar totusi a avut noroc si nu a ramas. Mai ia-ti un test dupa ce ti se termina menstruatia asta. Dar sunt sigura ca nu ai ramas. Femeile isi dau seama ca au ramas insarcinate tocmai pentru ca nu le vine urmatoarea menstruatie. In cazul tau ti-a venit. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

| Camelutsaa explică (pentru Kriss96):

Am inteles, dar starile de greata de ce le am? sad Multumesc mult pentru raspuns.

| Kriss96 a răspuns (pentru Camelutsaa):

Ah am uitat de greturi. Poti sa le ai de la contactul fizic. Nu mai stiu daca prietena mea a avut si greturi, dar o durea spatele si nu prea mai avea pofta de mancare. Uneori i se facea si rau si o durea capul, avea ameteli. Dupa un timp s-a reglat. Contactele sexuale pot da astfel de stari. Nu pot sa-ti explic de ce. Probabil ceva se petrece si in interior. Nu e doar du-te-vino si placere fizica. Unele persoane sunt mai sensibile.

| Feelings14 a răspuns:

Odata ce ti-a venit ciclul nu ai cum sa fi insarcinata happy linisteste-te. greturile pe care le ai poate sunt de la altceva. depinde, daca n-ai m-ai facut de mult timp dragoste atunci poate fi din cauza ca " s-a largit " din nou vaginul si poti avea simpomele de la dezvirginare.
dupa ciclu, poti sa mai faci un test ca sa poti fi sigura, insa nu ai de ce sa te sperii. e normal. happy be calm, succes

| oiegas20 a răspuns:

Stai linistita, am trecut si eu prin asa ceva, aproape la fel cu cazul tau, si nu s-a intamplat nimic.