| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de cativa ani si nu prea stiu cum sa explic. Am 14 ani si penisul meu normal este de 4 cm iar in erectie este de 6, 5 cm, de vreo 2 ani sub penis aveam un fel de bulina, acum cateva zile am scos acea bulina (era ceva alb ca un fel de plastilina) si a ramas ca un fel de gaurica acolo, problema este ca penisul nu creste, am mai scris pe 1 site medical si mi-a raspuns un doctor ca ar trebui sa ma duc la un urolog/endocrinolog. Am mai fost la un doctor acum 1 an si mi-a spus ca trebuie doar sa slabesc, a mentionat ca nu este normal doctorul de pe site mi-a spus ca daca as slabi desul as mai putea lua 2-3 cm dar nu ar rezolva problema si ca daca am prea multa grasime in zona pubiana trebuie sa imi fac o operatie. Penisul meu nu a mai crescut de cand m-am nascut (am fost operat pentru dezlipirea pielitei cand eram bebe). Acum de vreo 1 an a crescut 1, 5 cm cam asa. Ce credeti ca ar trebui sa fac? As vrea sa ma duc la un doctor fara parinti adica singur ca nu mai am tata si stau doar cu mama. Se poate sa ma duc singur, sau ce ar trebui sa fac? Am zis sa astept pana la 18 sa vad daca tot asa este sau se intampla ceva dar am vreau sa fiu sigur.
Mentionez ca: Nu ma pot masturba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Du-te la medic!

| Okkultist a răspuns:

Pai cauze multiple, descriere intr-un termen fizico-medical slaba...
Nu iti putem da un diagnostic pe TPU!
Daca ai avut curajul sa pui aceasta intrebare aici pe acest site respectiv... TPU, vei putea sa ceri si parerea medicului de familie, face to face, bineanteles. Medicul te va trimite la un doctor, cel mai probabil ginecolog.
In primul rand iti pot spune ceva clar:
Hidrateaza-te corespunzator, fa sport, si construieste-ti un prezent bun pentru un viitor bun.
Mananca alimente ce contin fibre de asemenea consuma si fructe/legume.
Iar de un diagonostic complet iti sugerez: Doctorul de familie, urmand dumnealui/dumneaei sa te ghideze pe calea ce-a potrivita!
Mult succes!
O zi frumoasa, sper ca v-am-am ajutat, asta in urma informatiilor prezentate de dumneavoasta!

| xHoliday a răspuns (pentru Okkultist):

Salut,i-am spus mamei si am fost la medicul de familie (acum 1 an) si doctorul la care m-a trimis a spus ca trebuie doar sa slabesc... Nu cred ca se rezolva toata problema daca slabesc. Multumesc!

| Okkultist a răspuns (pentru xHoliday):

Grasimea este o chestie foarte periculoasa.
80% din bolile prezente la oameni provin din alimentatia defectoasa pe care o intretin ei zi de zi.
Nu ai ce pierde daca slabesti, ai doar de castigat!
De aceea ti-am recomandat sa mananci in primul rand fibre.
Incearca sa ai 2 mese principale, dimineata poti manca putin mai mult, dupa-amiaza moderat (nu exagera), iar seara poti consuma o FOARTE micuta salara, sau 2 fructe. Nu mai tarziu de ora 8.
De asemenea trebuie sa te hidratezi cum trebuie.
Medicul de famile (de acea e medic) a facut in jur de 6 ani de facultate cum este normal, pentru o specializare de exemplu stomatologie sa zicem mai faci in plus inca 4.
Medicul de familie se ocupa practic cu diagnosticarea si tratarea bolilor usoare ca a ta.
Va fi bine daca mananci corect si echilibrat.
Slabind nu mai depui atat efor, penisul tau va creste pana la 3 centrimetri chiar. Sa fim seriosi orice cm in plus este foarte bine, oricare in minus cu atat mai rau.
Trist.
In primul rand slabeste, doctorul te va consulta dupa ce vei slabi numarul de kg impuse de el.
Dupa se va trece sa zicem la adevaratul tratament.
Dar in primul rand trebuie sa slabesti.
E o vorba,, Cei mari au **** mica".
Este ceva (parerea mea) cam porcos.
Dar ti-asi sugera sa slabesti in primul rand si dupa sa-ti faci alte probleme.
Alta solutie nu ar fi, si nu trebuie sa apelezi la varsta asta la nebuneli.
Gandeste-te putin...grasimea duce la multe probleme de sanatate.
Daca nu o poti controla esti predispus multor bolii, inclusiv probleme cardio-vasculare, care sunt foarte frecvente astazi.
Cancerul de colon la fel, majoritatea persoanelor supra-ponderale au inceput de asa ceva, din cauza alimentatiei sarace in fibre si legume.
Nu iti zic toate astea sa te dezamagesc, medicul nu ti-a explicat tot deoarece esti copil...
DAR! Eu iti zic exact ce trebuie si cum este.
E la fel ca la scoala, la scoala te invata cum ar trebui sa fie si sa faci cand ajungi pe strada vezi cum este, contrariul scolii...
Trebue sa slabesti, alta solutie nu vad ce ar fi.
Acel medic are habar ce spune, daca ti-ar explica in termeni medicalii ce este de fapt si de ce trebuie sa slabesti ti-ai face griji.
Eu te sfatuiesc sa-l asculti, deoarece. 6 ani de facultate este ceva!
O zi frumoasa! happy NPC

| sirD a răspuns:

Incearca sa megi slinngur la medic, daca nu cu mama ta dar nu asteprta sla treaca timpul

| MeddyMaddy a răspuns:

Mai bine ai lua din pripa, du-te la medic, sa vezi ce-ti spune, daca iti va zice el sa astepti pana la o anumita varsta, respecta ceea ce-ti zice, daca nu tot el va stii cel mai bine. Vorbeste cu mama ta, sau macar cu o ruda, un var, un unchi. Nu te rusina.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

In cazul in care deja ai efectuat o examinare la medic, eu iti propun sa astepti inca jumate de an. Daca penisul tau v-a creste macar cu 1 cm-2, atunci nu-ti face griji, esti un exemplu de baiat cu perioada de pubertate tarzie.In privinta acelei "buline", ea este de asemenea o dovada a inceputului perioadei de pubertate. Oricum, eu nu ma specializez in domeniu, si, la fel ca si ceilalti, iti recomand sa te arati la un urolog, sau endocrinolog, in cazul in care ai probleme cu sistemul endocrin, deoarece poate sa fie si de aicea probleme. Bafta si sanatate, frate! happy

| argebit a răspuns:

In privinta problemei medicale, iti recomand sa consulti un doctor, simpla postare pe forumuri nu te ajuta prea mult. In privinta solutiei prin care sa slabesti, intra pe www.SlabescUsor.ro si poate gasesti solutia pe care o cauti

| xHoliday a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, voi face ce ati zis voi. Multumesc!

| xHoliday a răspuns:

@NebAmun nu am spus ca nu voi slabi, voi slabi cat e mult posibil, am spus ca daca as slabi considerabil nu cred ca ar rezolva toata problema adica poate mai e ceva. Multumesc pentru raspuns, iar.Dar ma gandesc, in clasa am alti colegi mult mai grasi ca mine, oare ai au aceiasi porblema?

| SergiuValentin a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Incearca sa slabesti. Du-te la inot ( i-ati abonament) Este posibil sa ai nivel testosteron scazut. Incearca sa intrii la un regim bine stabilit. Nu mai manca carbohidrati ( paine/paste etc.) fara prajeli deloc mancare de timp junkfood iese din discutie( snecks/mc/kfc etc) Mananca piept de curcan pe gratar (nu de gaina ca are hormoni multi) si salate. Intre mese nu trebuie sa mananci deloc.Incearca sa mananci din 3 in 3 ore si daca faci efort fizic o sa slabesti foarte mult si o sa te simti bine in pielea ta.