| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... De multi ani de zile am mancarimi foarte intense pe gat, spate, sani, maini, fata, in cap... Am fost la doctor dar nu am rezolvat nimic. Ce credeti ca as putea sa am?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Daca deja sunt excluse cauzele neurologice si metabolice (diabet), e destul de clar ca ai anxietate generalizata cu simptome somatice. De fapt, e atat de clar ce ai incat ma mir ca niciun medic din cei cu care te-ai consultat nu te-a trimis la psihiatru. Daca simptomele iti afecteaza stilul de viata, atunci tratamentul consta intr-o schema cu un anxiolitic si un antidepresiv. Iar daca raspunsul la tratament va fi unul favorabil, atunci ar trebui sa vezi imbunatatiri simtitoare din primele saptamani sau chiar si din primele zile.

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Le ai tot timpul sau doar in momente "cheie", gen: nervi, stres, suparari etc?

| andramikaela72 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si atunci dar si cand nu le am

| DovleacTurbat a răspuns (pentru andramikaela72):

Eu patesc la fel cand ma enervez, cand sunt stresat si suparat, dar am probleme cu sistemul nervos. Consulta un psihiatru (nu, nu esti nebuna) in urma unui consult iti va spune ce ai si niste medicamente care sa te calmeze, sa-ti alunge starile (daca exista), eu sunt vulcanic si devin agresiv destul de usor daca ma calci pe codita si mi-a dat un medicament, o pastiluta pe care o luam jumatate, iar dupa 20-30 de minute nu ma mai puteam tine pe picioare, mi se incurca limba in gura la fel ca la betie laughing. Consulta un psihiatru, el va stii daca ai ceva pe sistem nervos.

| andramikaela72 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si eu la fel, ma enervez repedeeee

Răspuns utilizator avertizat