| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, eu nu suport lumina si zgomotul cand dorm.
Si chiar si cand nu dorm nu prea suport zgomotele.
Daca cumva aud un zgomot ma trezesc sau daca aprinde lumina cineva nu pot dormi deloc. Nu suport. Nici ca tv-ul sa fie pornit. Trebuie sa fie liniste.
Din ce cauza nu le suport?
Adica sunt altii care dorm si cu muzica data la maxim.
Precizez ca eu am distonie neurovegetativa, o fi din cauza ei?
Ce sfaturi imi dati?
Funda

Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Esti stresata... nervoasa big grin
Incearca sa faci mai mult sport in timpul zilei si o sa dormi mai bine noaptea.
Am patit si eu... ma trezeam si daca auzeam o musca si deveneam nervos.
In cazul meu, stresul si sedentaritatea influentau aceasta stare.
De asemenea, incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 6 seara.
Fa tot posibilul sa nu te mai deranjeze nimeni si sa fie liniste/ intuneric in camera! Fa sport in timpul zilei! Si relaxeaza-te, mediteaza. poti incerca si yoga big grin

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti prea odihnită, daca ai fi ruptă de oboseală ai dormii in 5 secunde nici musca nu ai auzi o. Ce varsta ai?

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani.
Nu crede-ma asa sunt eu.
Sunt destul de obosita...de la scoala ...am antrenamente.
Si chiar daca nu sunt obosita, mie foarteee somn dar nu as putea dormi asa.

| untu a răspuns:

Incearca sa bei inainte de culcare o cana cu ceai cald de tei cu o felie de lamaie ( are rolul de calmant si un somnifer natural foarte bun) sau o cana de lapte cald, dar sa bei cu o ora inainte de culcare! Iti recomand sa cumperi masca de ochi pentru dormit si dopuri pentru urechi! Nu te va deranja nimic, nici macar lumina si zgomotele!
-http://www.shopmania.ro/q-masca-dormit
-https://www.okazii.ro/cautare/masca+dormit.html
-https://www.olx.ro/oferte/q-masca-dormit/ Aici vei gasi ofertele pentru cumparare mai ieftine! Sper ca te-am ajutat si ti-am fost de folos!

| JusTPauL a răspuns:

Nu esti obisnuita, ai fost crescuta in liniste de mica.
Cei care stau la parter si au bulevardul la 10 m de ei, cum crezi ca pot dormi cu atata zgomot.
Nu esti obisnuita atata tot.

| mihaicelsfant a răspuns:

Esti ca minehappy asa esti obisnuita. sa vezi cand intra o Musca in cameralaughing eu unu nu pot dormi daca am o Musca in camera