| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare. Acum 2 zile am dansat prin casa si m-am jucat cu cainele. Faza e ca eram neincalzita si nu stiu cum, mi-am intins un muschi din partea abdomenului jos de tot, in stanga, cumva unde sunt ovarele, si se indreapta spre burta de jos unde e vezica urinara. Ma doare foarte rau si cand merg, nu pot sa stau dreapta pentru ca simt sa se intinde ceva inauntru si simt ca si cum as forta. Cand merg, trebuie sa stau putin cocosata spre stanga si sa schiopat cu piciorul stang putin. Ma doare si cand stau pe scaun si nu fac nimic pur si simplu imi vine o crampa nasoala rau de tot. Si cand respir ma doare, sau cand rad. Ajutati-ma va rog, cred ca tocmai mi-am rupt muschiul sau ceva, pentru ca nu am mai avut niciodata ceva de genul asta. In nici un caz nu e o intindere, pentru ca nu ma doare ca la o intindere, ma doare de 10 ori mai rau, si nu doar cand fac miscare, exact cum am zis: ma doare si cand respir! M-am gandit sa ma dau cu un gel mentolat, care ma ajuta la intinderi, si sa nu mai fac sport aproximativ 2 saptamani-1 luna, pana stiu ca m-am recuperat complet. Dar mi-e frica: daca mi-am rupt muschiul de tot si nu o sa se mai repare niciodata? Precizez ca am 13 ani, iar la varsta mea am auzit ca ar trebui sa te recuperezi mai repede decat un adult. Dar daca o sa am probleme tot restul vietii si nu o sa mai pot face sport? Eu iubesc sportul, nu as putea renunta din cauza asta. Azi trebuie sa merg si la scoala pentru ca primesc nota si daca nu ma duc azi, ma lasa cu media neincheiata, dar nu pot sa stau nici macar jos fara sa ma doara putin... ajutor. Credeti ca ar trebui sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Zi-i lu' mamița să te ducă la nenea doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! ai fisurat o coastă si durerea radiază in jos spre ovare si picior, leaga te pe burtă cu un fular gros, stringe l bine in jurul mijlicului ca coasta sa isi revină stai la caldură numai fă efort deloc, si in 2 zile o sa i ti treaca, ce varsta ai? Sanatate multă.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-am rupt coasta in nici un caz. Nu ma doare nimic din zona aia. E la muschi pentru ca simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medicul de familie, daca nu poti tu o rogi pe mama ta sa se duca si sa i ceara scutire medicală, si sa i explice situatia ta profesorului, daca erai răcită cu febră ce faceai? Mergeai la scoală pentru o notă? Sănătatea este mai importantă decat orice, si decat notele.

| nao13 a răspuns:

Normal că trebuie să mergi la doctor. O să te consulte și o să îți spună ce leziune s-a produs în acea zonă. Nu îți face griji. O să stai o perioadă în pat. Nu este ruptură în orice caz.

| StoianMario1990 a răspuns:

Din cate imi zici trebuie sa mergi la doctor urgent.

| Hackintosh22 a răspuns:

Cainele a patit ceva?