| Under05 a întrebat:

Am o problema
Probabil de la cosmarurile si temerile pe care le am, noaptea scrasnesc din dinti
Am intrat pe atatea site-uri, toate ziceau ca (winking cauzele ar fi stresul, furia acumulata ziua si frica. Stiu ca exista,,botnite" de cumparat, dar pana una alta cum pot face sa fiu mai linistita?
Imi imaginez ca acea,, botnita" de purtat pe interiorul gurii e din cauciuc, si la cat de urat fac eu noaptea s-ar putea s-o rup in cel mult o saptamana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu te mai uita la filme horror daca te uiti, mai scapa de stress si pune-ti viata in ordine. Daca nu reusesti sau resusesti dar tot ai acea problema o vizita la psiholog e mai mult decat binevenita. Nu poti sa dormi cu "botnita" toata viata.

Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| dermdoc a răspuns:

Exact cum spunea si colegul mai sus, problema se numeste bruxism. "Botnita" despre care vorbesti tu este de fapt o gutiera care se aplica IN gura, peste dinti (exact ca la boxeri - pugilisti). Printre lucrurile care se pot intampla dupa mult timp in care suferi de bruxism sunt: 1. tocirea dintilor si aparitia cariilor si 2. artroza de articulatie temporo-mandibulara. Ultima, artroza de articulatie temporo-mandibulara, pe langa faptul ca este enervanta (se aude efectiv cum trosneste la mestecat, cascat, uneori chiar vorbit) in timp poate sa inceapa sa doara.

Succes.

| Under05 explică (pentru dermdoc):

Stiam ca se numeste gutiera, dar suna mai bine ''botnita'' happy
Mersi oricum

| PANZER42 a răspuns:

Ceea ce spui tu se numeste Bruxism. cauta pe net cum sa combati, daca chiar vrei... eu si acum, dupa 14 ani de cand am descoperit ca am, o mai fac, si nu e mare branzalaughing nu ti se intampla nimic daca nu faci rau