| LEXYMAADUTZA a întrebat:

cum...stiu ca am rubeola? adica tot ma scarpin am rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| odiseu a răspuns:

Ai cumva niste pete rosii? Ti se ia pielea pe unghii dupa ce te scarpini? Sunt sanse sa ai raie. Daca te mananca scalpul e posibil sa ai si ceva paduchi. Un antidot la indemana este sapunul. Foloseste-ul cu incredere si scapi de mancarimi.

| LEXYMAADUTZA explică (pentru odiseu):

Dar cum dau funda ca nu-mi arata~!(

4 răspunsuri:
| LEXYMAADUTZA explică:

Merci! Deci am rubeola?

| Debiiii a răspuns:

Acest lucru nu ar trebui luat în glumă şi nu ar trebui să daţi răspunsuri gen: ''poate ai râie'', sunt de natură medicală şi sunt serioase.
Rubeola prezintă simptome asemănătoare gripei, cum ar fi: febră de intensitate nu foarte mare, inflamarea ganglionilor, dureri la nivelul articulaţiilor, dureri de cap şi conjunctivită.

Primul simptom în pojarul german este de obicei erupţia, are de obice culoarea roz sau roşu deschis şi provoacă mâncărimi.
Părerea mea ar fi să consulţi un medic ca să îţi dea un răspuns concret.
O zi bună!

| relly1 a răspuns:

Daca te doare in gat si ai febra si iti apare pe fata niste pete rosii inseamna ca ai rubeola