| KaterinaPetrova a întrebat:

am o raceala de mult timp..imi curge nasul mereu si am sinusurile infundate. Ce as putea face sa scap de ea? am luat multe pastile, pliculete...dar imi trece si dupa o sapt, doua apare iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, TREBUIE să mergi la MEDIC, nu să te auto-tratezi acasă cu diverse medicamente.

Apoi, după ce ai tratat CORECT acea răceală ( sau ce o fi; poate fi o sinuzită, etc. ), trebuie să te îngrijeşti!

Mergi la medicul de familie pentru diagnostic ( eventual, analize/investigaţii suplimentare ) şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Du-te la medicul de familie maine sa-ti dea tratament calumea, poate ar trebui sa te consulte putin.
Pana atunci ceaiuri caldute cu lamaie, stai in pat.
Te pup!

| artagonlord a răspuns:

1)Incearca sa nu mergi asa dezbracat
2)Du-te la medicu de familie

| miss1elisa a răspuns:

Sall, poate nu mananci destule vitamine incearca sa mananci mai multe fructe legume si sa nu mananci in fiecare zi una si aceiasi....sau poate ca pursisimplu te-ai saturat de scoala si organismul tau face ceva sa te odihnesti, mama mea asa spune cand ma imbolnavesc, eu cred ca ai nevoie doar sa te relaxezi bea ceai fa bai cu sare de mare, pune in camera uleiuri esentiale, priveste filme care iti plac orice bafta! =)

| LauraGabiii a răspuns:

Si eu am avut o astfel de raceala iar pastilele sau siropurile nu prea te ajuta ori iti faci un ceai si il bei cald ori cand iesi afara sa te imbraci bine ca daca nu o sa iti revina din nou
sper ca te-am ajutat.