| anonima2617181 a întrebat:

Buna, TPU! Am observat azi o pata de secretie vaginala maro pe chiloti, restul era normala, incolora. Peste 4 zile trebuie sa imi vina menstruatia, am avut si dureri acum cateva zile, crampe abdominale, in data de 18 iunie am luat pilula de a 5-a zi, poate fi o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da, este o dereglare temporara din moment ce acesta este rolul pilulei.Sa deregleze temporar activitatea hormonala, sa inhibe si sa intarzie producerea ovulatiei.
In orice caz, unul dintre efectele adverse ale acestor pilule este o sangerare anormala la 5-10 zile de la administrare.Nu este menstruatia propriu-zisa, dar poate fi insotita de crampe, stari de voma, ameteli, dureri de cap etc.

Alta explicatie ar putea fi ca astazi s-a produs ovulatia (sau ieri si pata a putut fi observata abia azi). Pastila de a cincea zi, decaleaza ovulatia cu pana la 10 zile. Unele femei experimenteaza arareori spotting in ziua ovulatie (de regula este de culoare roz sau maro, secretia maro reprezentand sange oxidat) si in prezenta hormonilor sintetici, acest fenomen are sanse mai mari sa se produca.
In cazul in care astazi (sau ieri) s-a produs ovulatia, atunci menstruatia propriu-zisa va incepe peste 14 zile.

Numai bine!