| HellGirl0 a întrebat:

TPU! Urgent...
Am lasat o intrebare acum cateva zile in legatura cu o durere in partea din stanga a abdomenului, spre sold. Asta s-a intamplat vineri si dupa n-am mai avut acea durere. Aseara, dupa dus (in jur de ora 10), am fost la baie si am observat pe chiloti o pata maro. Era ca secretia aceea vaginala, doar ca nu avea o culoare normala (alb-galbuie) ci maro, un maro destul de inchis (ca sangele inchegat). Nu am bagat in seama asta. De dimineata cand eram iar la baie, mi-a curs iar secretie din aceea (mi s-a mai intamplat, doar ca atunci era alb-galbuie, nu maro). Contact sexual nu am avut.
De la ce poate fi? Are legatura cu durerea de abdomen? (desi nu prea cred) Am racit sau ceva? (nu am stat pe nimic rece, doar vineri pe o banca, dar nu foarte mult). Menstruatia nu trebuie sa-mi vina ( vine de obicei la 28 de zile, si ultima oara mi-a venit pe 10 luna asta).
Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fii in perioada ovulatiei si uneori poti simti durere, de la ruperea folicului si chiar sa ai o sangerare foarte mica. Daca sangerarea dureaza mai mult de 24 de ore sau durerea revine, e cazul sa consulti un ginecolog (pentru ecografie daca esti virgina)

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic, la urgenta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să aibă legătură cu durerea de vineri şi să fie vorba de o răceală abdominală sau o anexită ( răceală/inflamaţie a ovarului )...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.