| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am si eu o intrebare mai intima.
Eu sunt Alexandra, am 18 ani si am ceva insecuritati legate de corpul meu. Inca sunt virgina. Chiar daca imi doresc din tot sufletul sa intretin macar un act sexual, efectiv nu pot din cauza unui aspect. Am labiile minore mari. Nu pot spune ca ma jeneaza in mod special, dar sunt mari pe dinafara si nu arata deloc cum as vrea. Efectiv atarna! Nu stiu ce sa fac, cedez psihic, am avut momente cand efectiv am luat foarfeca in maine si ma gandeam sa mi le tai eu singura in baie. As vrea sa-mi fac labioplastie, dar e destul de costisitor si imi este urat sa vorbesc cu parintii sau cu mama despre acest lucru...pentru ca stiti si voi cat de inapoiati sunt unii parinti (cum ar fi ai mei)...ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In acest caz parintii nu sunt inapoiati ci tu, daca te-a trecut gandul sa faci asta. Toti avem defecte.

| Adry05 a răspuns:

N-o să-i pese unui om care te iubește și respectă de atâta lucru, calm down.

| sierra1 a răspuns:

Suntem convinși că pe iubitul tău (viitor) n-o să-l deranjeze cu nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este doar o problemă pshihologică.

| mihai69 a răspuns:

Le ador! Să nu cumva să faci prostia să le ciopârțești!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Draga mea, lasa porcariile! Labiile mari atirna? Eu - si nu doar eu - cred ca labiile mari supradimensionate arata DELICIOS! Legat de "macar un act sexual" crede-ma ca nici asta nu vrei - primul de regula nu e ca in filme, dar dupa ce trece disconfortul initial, va fi cu totul alta treaba. Impaca-te cu tine si invata sa te iubesti TU inainte sa ai impresia ca ceilalti nu te vor agrea din diverse motive. Uite, asta e unul dintre motivele esentiale pentru care multe gagici care arata cu mult peste medie sunt singure si multe uritele si/sau grase au o viata foarte fericita, inclusiv pe plan sexual - primele tot isi cauta nod in papura si nu au o imagine de sine conforma cu realitatea, iar celelalte se accepta asa cum sunt si au grija sa isi cultive alte atu-uri.

| relian a răspuns:

Pai cat mai costa interventia asta ce spui tu? Stiu acum ceva ani in urma era undeva la 2 mii de euro parca, dar 2 mii era sa-ti faca alea inimioara sau trifoi ori ce voiai clientu, tu cum doara vrei sa le micsorezi cred ca eai ieftin.Cel mai indicat este sa intrebi de pretu la o clinica.Acu ca nai bani aia da ar fi o problema.Mergi si tu la munca pe afara si rezolvi.Din ce citisem candva, cele mai multe cliente erau cele care munceau pe afara, ca aveau bani si isi faceau vaginoplastie si ce spui tu, era un doctor de la o clinica si povestea cine sunt clientele bla bla si cat costa atunci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Femeieee, corpurile noastre sunt diferite și asta e OK și NORMAL. Tu știi câte tipuri de organe genitale feminine există? Ăsta nu-i motiv să fii complexată. Bărbaților nu le pasă de astfel de detalii oricum.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eh cand o sa ai un job si banii tai o sa iti permiti operatia. Nu cred ca parintii tai vor fi de acord sa iti dea bani si mie una mi-ar fi rusine sa le cer. Dar nu vad chiar asa mare problema, adica e normal sa fii complexata dar baiatului nu cred ca o sa ii pese, adica se va bucura de moment, nu cred ca va sta sa analizeze sa vada cat de normala de zona ta genitala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa vizitezi un psiholog

| MaryMaria333 a răspuns:

Si ce daca? Esti sanatoasa? Asta conteaza! Ai fi preferat sa le ai mici dar in schimb sa ai vreo boala? Nu cred ca ar fi ok. Nu esti tu singura. Unele fete le au mai mari, altele le au mai mici. Totul depinde de constructie. Apropo de acel act sexual, nu te lasa la orice prost care sa te ademeneasca cu tot soiu de vrajeli si dupa sa te faca posta la altii. Multe asemenea elemente. Ei se lauda, se vorbesc intre ei, doar nu crezi ca o sa taca din gura, ei, niste banditi! Gasesteti unul care sa nu fie genul ala, ca sunt si exceptii. Totul va veni de la sine. Crede-ma, cand iubesti pe cineva nu ii observi defectele, ca doar nu suntem nimeni asa! Tu ai labiile prea mari( macar alea nu se vad ca is in pantaloni) altii au urechile, sau defecte cu dintii, ochii etc....la vedere! Deci accepta'te asa cum esti happy

| Radandam a răspuns:

Hei Alexandra! Am citit tot, si iti spun ca nu ai niciun motiv sa te ingrijorezi.Pe viitorul tău iubit nu il va interesa aspectul labiilor tale, pe el il va interesa sentimentele tale față de el.Nu e deranjat pentru un baiat ca o fata sa aiba labiile mari sau mai stiu eu cum.Si in ce priveste ca iti doresti sa faci sex, daca ai ramas pana la 18 ani, fa-o cu cineva care o sa te iubeasca si va aprecia asta la tine, nu te arunca aiurea, mai poti astepta.Revenind,nu ai niciun motiv de ingrijorare, e doar in psihicul tau, sper sa iti treaca ideea asta.Eu iti spun sincer ca nu m-ar deranja chestia asta, si sunt sigur ca pe nici alti baieti.Asa ca scoateti ideea din cap, ca esti foarte normala.Bafta,si ai grija cu cine vei intretine relatii sexuale, nu uita ca nu toti merita sa te "aibe".

| Superman237737373 a răspuns:

Nu renunta la ele, atat iti zic?

| Camasutra a răspuns:

Toti suntem perfecti cum suntem... defectele ne definesc pe noi ca oameni.